Gdzie się podziały tamte słodkości

 

Dla wielu miłośników wina koniec roku to właśnie ten czas, kiedy należy odkorkować pieczołowicie przechowywane dotąd butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr....

 

To także czas, kiedy przypominamy sobie o winach, na które nie zwracamy uwagi przez resztę roku: mocnych, słodkich i lepkich.

Ja jednak nie mogę się nadziwić, że wielkie rzesze winomanów na całym świecie ignorują słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wina. Nawet w USA, gdzie obywatele tego kraju pozwalają sobie na słodkości częściej niż jakakolwiek inna nacja, rzadko zaszczyca się je cieplejszym spojrzeniem. Francja ma długą historię podawania słodkiego wina, ale i tak łatwo tutaj wprawić w zakłopotanie zagranicznych gości, podając je jako aperitifnapój alkoholowy (rzadziej bezalkoholowy) podawany przed po... (...), ponieważ do deseru pija się wytrawnegookreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... do granic możliwości szampana. To bardzo dziwne.

Producenci słodkich win w Bordeaux przyznają, że ich praca bardziej przypomina mało opłacalne hobby. Médoc zalany jest produkowanymi każdego roku na olbrzymią skalę czerwonymi winami wytrawnymi. W Sauternes zaś winiarze całkowicie zależni są od wahań pogody i podczas każdego zbioru troskliwie sprawdzają wiele razy wszystkie winorośle. Koszty produkcji są znacznie wyższe niż w przypadku win czerwonych, a mimo to ceny stoją w miejscu.

Nawet w Wielkiej Brytanii, wiodąc bardzo bujne życie towarzyskie, można nigdy nie natknąć się na słodkie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Rocznikowe porto było swego czasu wyposażeniem de rigueur angielskich kredensów, teraz pije je jedynie niewielki odsetek społeczeństwa. Magazyny Oxfordu i Cambridge załadowane są po sufit porządnie zakurzonymi butelkami rocznikowego porto, a cena nawet najwspanialszych, najbardziej dojrzałych pozostaje daleko w tyle za cenami czerwonych bordeaux z podobnych roczników.

W tym kontekście niezmiernie zaskoczył mnie pęd do inwestowania w tokaj. Po upadku Związku Radzieckiego firmy z rodzaju AXA Millésimes czy właściciele Vegi Sicilii pospieszyły, aby nabyć udziały w tym historycznym regionie północno-wschodnich Węgier. Wino bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) w cukier i o wysokiej kwasowości oraz nierzadko z nutą utlenienia jak w sherry nie wydało mi się specjalnym osiągnięciem w obliczu oczekiwań winomanów XXI wieku. Zadziałały tu najprawdopodobniej legendarne, zdrowotne właściwości tokaju, które spotęgowały jego atrakcyjność.

A szkoda, ponieważ produkcja słodkich win nigdy nie była ani łatwa, ani tania. Może dlatego że najtańsze słodkie wino jest w zasadzie nie do przyjęcia, i to bardziej niż przeciętne, niedrogie wino wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d.... Mam tu na myśli dosładzane, wymęczone rieslingi i liebfraumilchy oraz superlepkie, naszpikowane siarczynami moscatele. Jeżeli świeżo upieczonego winomana wprowadzi się świat słodkich win za pośrednictwem takich trunków, nie będzie nic zaskakującego w tym, że na zawsze się od nich odwróci.

Pocieszające mimo wszystko jest to, że dzisiejsi miłośnicy wina mogą wybrać spomiędzy kilku naprawdę niezłych, niedrogich słodkich win. Australia, Chile, RPA i Nowa Zelandia produkują coraz większe ilości znakomitego słodkiego wina. Kto by pomyślał też, że Riverina, przynajmniej jak dotychczas, będzie w stanie dostarczyć tak wiele naprawdę orzeźwiających botrytyzowanych słodkich win białych?

Innym przykładem jest hiszpańska Andaluzja. Winiarnie Jerez przeładowane są sherry o śmiesznie zaniżonych cenach. Następna w kolejności jest Montilla-Moriles, niedoceniony region leżący na wschód od krainy sherry, ojczyzna odmiany pedro ximénez i bezmiaru robionego z niej czarnego, karmelowego PX, podczas gdy winiarnie pobliskiej Malagi przeżywają niebywały renesans jako kolebka aromatycznego, słodkiego wina na bazie muskatu. Że nie wspomnę o muskatach sycylijskich i wszystkich winach z podsuszonych winogron Włoch i Grecji.

Wszędzie w basenie Morza Śródziemnego produkuje się naprawdę znakomite słodkie wina. W przypadku wielu z nich ceny są niskie.

Mam ogromną nadzieję, iż wysokie ceny win takich jak eiswein(niem.) wino lodowe.Typ wina wyrabianego z przemrożonych ow... (...), icewine, Trockenbeerenauslese i Yquem nie zniechęcą dzisiejszych winomanów do tego wspaniałego i jakże hedonistycznego gatunku win.

Tłumaczenie:
Magdalena Mirecka-Liana

Więcej na: www.jancisrobinson.com