Gigant poszerza ofertę

Jeden z największych producentów win musujących na świecie, hiszpański Freixenet, poszerza swoją ofertę. Właśnie do swojego portfolio dodał włoskie prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich ....

Fot. ArchiwumJak należało przypuszczać, informacja wstrząsnęła włoskimi mediami branżowymi, choć jest już mało miejsc na świecie, gdzie hiszpański gigant swoich win, cichych i musujących, jeszcze nie robi. Co gorsza dla Włochów, Freixenet zaatakował na całej linii – w jego ofercie pojawiły się zarówno najtańsze prosecco DOC, do którego Włosi niezbyt chętnie się przyznają, choć wytwarzają go na potęgę – dla ich głównych odbiorców, Niemców, określenie „prosecco” jest w ogóle synonimem wina musującego. Ale Katalończycy wypuścili także prosecco di conegliano e valdobbiadenebiałe włoskie wino musujące DOCG z regionu Veneto, produk... w wyższej klasyfikacji DOCG, z którego Włosi są niezmiernie dumni, bo to – oprócz franciacorty i asti spumante ich flagowe wino musującewino zawierające dwutlenek węgla.CO2 może znaleźć się ... (...). W dodatku o tej wersji wina od kilku lat pisze cała światowa prasa winiarska, bo – po pierwsze – udało im się markę „prosecco” zastrzec (a mieli na nią zakusy właśnie Niemcy), a po drugie – produkcja prosecco bije rekordy i jest dziś w czołówce najlepiej sprzedawanych win włoskich w ogóle.

Do tej pory rynek katalońskiej cavy był zdominowany przez dwóch wielkich gigantów – wytwórnie Freixenet i Codorniu. Śledzący rynek tych win dziennikarze (i nie tylko) ekscytowali się corocznie wynikami sprzedaży obu wytwórni, bowiem obie firmy corocznie niemal ogłaszały i wyprzedziły konkurenta o kilka procent oraz ogłaszały, iż są największymi producentami win musujących na świecie.

Teraz sytuacja się zmieniła, bowiem obie wytwórnie ostro inwestują na całym świecie. Choćby należący do rodziny Ferrer Freixenet ma wytwórnie w Katalonii (ostatnie dane pokazują, że robi 56% cavy, czyli 14 milionów skrzynek), we włoskim Veneto (tam właśnie tworzy swoje prosecco w obu wersjach), ale również w Bordeaux (wina ciche Yvon Mau), Szampanii (szampany Henri Abelé), Kalifornii (Gloria Ferrer), Meksyku (Sala Vivé), Argentynie (Viento Sur) i Australii (60-procentowe udziały w wytwórni Wingara Wine Group).
Grupa Codorniu, choć także inwestuje za granicą, skupia się głównie na Katalonii, gdzie posiada kilka wytwórni.

Wojciech Gogoliński

Źródła: „Czas Wina”, Freixenet, „Wine Bussines International” (Meininger), „Decanter”.