Gotowanie to przyjemność!

Oto prawdziwa książka kucharska dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z gotowaniem! Choć oczywiście nie tylko. Niezwykle przystępnie napisana, ze świetnie podzielonymi rozdziałami i przepysznymi przepisami na śniadania, przekąski, zupy, drugie dania i słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. co nieco.

Marieta Marecka, gospodyni programu ABC gotowania w Kuchnia+, napisała naprawdę fajną książkę, która nareszcie uczy, a nie tylko podaje przepisy.

To co wyróżnia ABC Gotowania (tytuł to powtórzenie nazwy programu) spośród niezliczonych pozycji kulinarnych to niezwykły wstęp liczący około 45 stron, który każdemu młodemu adeptowi sztuki gotowania otwiera oczy na podstawy. Jakie akcesoria są konieczne do przygotowania nawet najprostszej potrawy, na co zwracać uwagę przy wyborze jajek, jak przygotować idealny rosół, jak zrobić „zawsze wychodzące naleśniki”, i wiele innych porad, które na pewno prędzej czy później przydadzą się w pichceniu. Nic tylko korzystać, bo faktycznie pomagają i ułatwiają gotowanie!

Przejrzysty układ, fotografie ilustrujące poszczególne czynności i wyraźnie podane składniki (lub ich zamienniki) sprawiają, że przygotowując np. tartaletki z farszem quiche lorrainemały region winiarski w północno-wschodniej Francji.Dziel... (...), placki z kaszy jaglanej z groszkiem i zielonym sosem, krem z fasoli czy ciasto à la pleśniak ze śliwkami (w oryginale rabarbar), nareszcie wiedziałam jak dana potrawa w procesie jej przygotowania powinna wyglądać. Czy idę w dobrym kierunku, czy jednak nie… Nieraz zdarzyło mi się, że zdjęcie dania prezentowanego w przepisie nie odzwierciedlało tego, co mnie udało się stworzyć. Wykonanie ma znaczenie, ale i gatunek mąki, półprodukty czy zbyt słabo nagrzany piekarnik może zniweczyć nasz trud.

Na stronach znajdziemy też przepisy na dania proste, podstawowe, które często goszczą na wielu polskich stołach. Przepisy na żurek, pomidorową, pastę jajeczną, omlet biszkoptowy, domowy twaróg, kulki drobiowe z sosami, placki ziemniaczane, schabowe, gulasz wołowy, karkówkę, kopytka, buraczki zasmażane czy pierniczki pozwolą może nieco zaszaleć z naszą domową recepturą i porównać smaki. Niekiedy nawet drobna modyfikacja sprawi, że nasza domowa zupa nabierze „tego czegoś”. Gorąco polecam!

 

Marieta Marecka

ABC Gotowania

Wydawnictwo Egmont Polska Sp. z o.o.

Cena: 69,00 zł