Gotowanie w pojedynkę

Ileż to razy słyszeliśmy od samotnie mieszkających osób, że nie gotują, bo szkoda im na to czasu, a w dodatku to się nie opłaca. Co gorsze, wielu z nas również ma na koncie podobne stwierdzenia.

Tymczasem Barbara i Piotr Adamczewscy w książce Kuchnia w kawalerce i apartamencie zdecydowanie przeciwstawiają się tym z gruntu fałszywym opiniom, przekonując czytelników, że zarówno gotowanie, jak i spożywanie posiłków nawet tylko we własnym towarzystwie to doskonały sposób na relaks i zniwelowanie stresu. A do tego jeszcze można to robić tak, aby jednak się opłacało. Wykorzystując wieloletnią praktykę, dzielą się doświadczeniem, jak bez przesadnego wysiłku i spędzania nad garnkami długich godzin prowadzić małą kuchnię, gotując smacznie i zdrowo.

Fot. ArchiwumZagłębiając się w lekturę, dowiemy się też, jak powinno wyglądać właściwe wyposażenie tego najważniejszego w każdym domu miejsca, jakie garnki i przyrządy obowiązkowo powinny się w nim znaleźć. Otrzymujemy nawet rady, jak efektywnie robić zakupy, aby potem nic się nie marnowało, a o to przecież w pojedynczych gospodarstwach najtrudniej. Dobre rady mają tu jednak charakter przerywnika, ponieważ najważniejsze są bardzo różnorodne, odpowiednio pogrupowane przepisy. Znajdziemy wśród nich wskazówki dotyczące przygotowania różnych rodzajów past kanapkowych, co podać gościom na przystawkę czy jak ugotować różnorakie zupy, zarówno oryginalne, stosunkowo mało znane w naszym kraju, jak i najbardziej tradycyjne, z „babcinego” zeszytu.

Całkiem pokaźną liczbę stron zajmują przepisy na dania bezmięsne, co zapewne ucieszy wiele osób. Do dań mięsnych natomiast Piotr Adamczewski poleca, kierując się – jak przyznaje otwarcie – swoimi preferencjami, odpowiednie winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...). Na końcu książki znajduje się alfabet ulubionych win Piotra, gdzie każde z nich opatrzone jest zwięzłą charakterystyką i wskazówką, z jakim daniem najlepiej się komponuje.
Wydaną w miękkiej oprawie, niewielkich rozmiarów książkę można potraktować zarówno jako podręcznik dla adeptów sztuki kulinarnej, jak i uzupełniającą pozycję dla wszystkich poszukujących nowych pomysłów pozwalających uatrakcyjnić codzienną dietę.

BARBARA I PIOTR ADAMCZEWSCY, KUCHNIA W KAWALERCE I APARTAMENCIE
INSTYTUT WYDAWNICZY LATARNIK IM. ZYGMUNTA KAŁUŻYŃSKIEGO, WARSZAWA 2011
CENA: OK. 30 ZŁ