Gotuj z sercem!

Przepis to tylko instrukcja. Najważniejsze, aby gotować z miłością. Te słowa Grzegorz Łapanowski wybrał na motto książki, w której udowadnia, że gotować może każdy. Wystarczą chęci, szczypta wiedzy i nieskrępowana strachem przed kulinarnym niewypałem wyobraźnia.

Smakuje to bardzo osobista książka, podlana sosem opowieści o dzieciństwie, rodzinnych tradycjach kulinarnych, osobach i przepisach, które jako pierwsze stały się inspiracją dla autora. Grzegorz Łapanowski – adept nauk politycznych i socjologii (oraz bezpieczeństwa żywności), realizując swą kulinarną pasję, podpisuje się obiema rękami pod stwierdzeniem, że jedzenie to czynność społeczna. Ten kulinarny patriota, a jednocześnie i sympatyk orientalnych smaków, w wielu miejscach książki podkreśla, jak ważna jest nasza postawa wobec lokalnych produktów, zdrowej żywności, ale także samych sprzedawców. Stawia na produkty polskie, regionalne, pochodzące bezpośrednio od producentów, uznając, że tylko takie podejście gwarantuje nam rzeczywiście zdrowe odżywianie oraz być może w przyszłości przyczyni się do zmniejszenia cen pełnowartościowej żywności ekologicznej, wolnej od ulepszaczy, konserwantów czy innych wspomagaczy smaku.

Książka podzielona jest na 14 rozdziałów (wegetarian chyba nie ucieszy fakt, że cztery z nich poświęcone są mięsu…), opatrzonych osobistym wstępem i pełnych różnorodnych przepisów (osobny rozdział dotyczy naszych polskich niesłychanie zdrowych, a bardzo niedocenianych kasz), w których zawsze w jakiś sposób zaznacza się obecność autora. Na wielu stronach książki znajdziemy ciekawe przemyślenia, trochę teorii gastronomicznej i historii. Wydawca postarał się – i chwała mu za to! – by książka zachęcała już swym wyglądem do zakupu – zwłaszcza wnętrzem pełnym pięknych, apetycznych, stylizowanych zdjęć. Kolejnym atutem jest cena – dość niska jak na dobrą książkę kulinarną z ładnymi zdjęciami.

Grzegorza Łapanowskiego niektórzy nazywają polskim Jamie Oliverem. Dlatego, że stawia na lokalność i sezonowość produktów? Nie tylko. To kucharz, który jednocześnie promuje zdrowe żywienie wśród dzieci i młodzieży. Z angielską gwiazdą kulinarną łączy go jeszcze jedna rzecz – na każdym kroku podkreśla, że gotowanie nie jest dla wybranych, lecz dla wszystkich; że może stać się pasją życia, tak jak miłość do jedzenia czy karmienia bliskich… Całkiem przyjemne i zdrowe uzależnienie.

 

Smakuje
Grzegorz Łapanowski
G+J Gruner&Jahr, Warszawa 2011
Cena: 31,90 zł