Grasz w zielone?

Kiedyś ludzie byli bliżej natury. Żyli wolniej, zdrowiej i chyba bardziej naturalnie. Dzięki obserwacji zwierząt i przyrody poznawali leczniczą moc ziół. Jeśli dziś chcielibyśmy wrócić do natury, a zwłaszcza jej ziołowej domeny, warto zapoznać się z książką Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować.

Magdalena Gorzkowska wie doskonale, że w przyrodzie drzemią olbrzymie siły witalne. Oddała do naszych rąk książkę, która ma obudzić w nas chęć powrotu do natury, do jej bogactwa smaków, zapachów, leczniczych właściwości. To pozycja, która – dzięki zastosowanemu przez autorkę układowi – zdecydowanie ten powrót ułatwi. Zioła są tutaj ułożone nie alfabetycznie, ale według tzw. kalendarza zbioru roślin (od wiosny do jesieni), czyli zgodnie z cyklem ich wegetacji. Książka prezentuje jedynie te gatunki, które znaleźć można na terytorium Polski.

Obok wyrazistych rycin i zdjęć autorka podaje krótką historię leczniczą danego zioła, informacje o zbiorze i zastosowaniu. Na końcu książki znajdziemy wielce przydatny indeks „Które zioła na nasze dolegliwości”. Poza tym pozycja zawiera dość dużą dawkę przepisów na rozmaite przetwory z samych ziół lub z ich wykorzystaniem. Wszystkie te receptury na ziołowe medykamenty (maści, napary, kremy, olejki, toniki) i ziołowe przetwory (nalewki, syropy, ciasteczka, soki, miody, konfitury, kwiaty w cieście, a nawet sałatki i pesto – z liści czosnku niedźwiedziego!), zostały wypróbowane przez autorkę. Możemy więc sprawdzać te przepisy bez obaw.

Zbierając zioła do domowej apteczki pełnej naturalnych środków wspomagających zdrowie, możemy z powodzeniem naładować akumulatory na łonie natury. Odpocząć. Zwolnić tempo. Pomyśleć choćby i o tym, że taki sobie zwyczajny nagietek lekarski – kto by przypuszczał! – ma właściwości hamujące rozwój nowotworów, wzmacnia siły obronne organizmu oraz jest doskonałym środkiem profilaktycznym w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu operacyjnym nowotworu. Szkoda, że czasem wiemy o tym zbyt późno…

Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować
Magdalena Gorzkowska
Wydawnictwo BOSZ
Olszanica 2013
Cena: 39,90 zł