Hugh Johnson – Człowiek Roku 2013

W listopadzie przyjeżdża do Polski Człowiek Roku 2013 magazynu „Czas Wina” niekwestionowana gwiazda winnej krytyki – Hugh Johnson.

Człowiek, który o winie pisze od… pół wieku, więc i tytuł odbiera za to, czego dokonał przez półwiecze!

Jak wyglądałby świat krytyki winnej, w którym nie byłoby Hugh Johnsona. Ile lat by nam zajęło zrozumienie znaczenia siedliska (terroir) dla jakości wina? Ileż nieznanych, lokalnych, maleńkich ale zachwycających apelacji umknęłoby naszej uwadze bez kolejnych wydań jego Atlasu Wina? Jak długo jeszcze gardzilibyśmy w Europie Nowym Światempopularne, zbiorcze określenie pozaeuropejskich państw win...?

Bez Hugh Johnsona świat dziennikarstwa winnego byłby z pewnością o wiele bardziej hermetyczną, zamkniętą przestrzenią, kto wie czy nie zdominowaną bardziej techniczną niż literacką narracją. Miast o wrażeniach, jakie wywołuje w nas winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), pisalibyśmy wyłącznie zielonych garbnikach, oksydacjizmiany fizykochemiczne zachodzących w winie (lub moszczu) p... i redukcji.

W słynnym, co rok wznawianym w kilkunastu językach (także w mandaryńskim) Pocket Wine Book – przewodniku, w którym Hugh Johnson poleca wina z najważniejszych regionów winiarskich świata – nie znajdziemy tak popularnej w ostatnich dekadach punktowej skali oceny wina. Kontekst, w którym podajemy i pijemy wino – pisał gdzieś – to jeśli nawet nie cała, to przynajmniej połowa całej przyjemności z picia wina.

Pośród wielu błyskotliwych spostrzeżeń Hugh Johnsona, jedno szczególnie zapada w pamięć : „Wino na stole należy traktować jako specjalny rodzaj sosu”. To czysta prawda, tym cenniejsza, że wyszła spod pióra człowieka, który o winie wie jeśli nie wszystko, to przynajmniej tyle, ile człowiek pojąć zdoła. Wino nie powstało po to, by je porównywać z innymi winami i pijać w ich towarzystwie – wino jest po to, by zmieniać i wzbogacać smak naszych potraw.

13 listopada 2013 roku, w pierwszym dniu trwania targów winnych Enoexpo w Krakowie, Hugh Johnson zostanie uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2013 magazynu „Czas Wina”. Uroczysta gala odbędzie się w podkrakowskim Dworze Sieraków. To jego pierwsza wizyta w Polsce, nie licząc krótkiego pobytu w Krakowie w latach 70. W programie wizyty przewidziano między innymi degustację  polskich win. Czy kontekst wystarczy, by autor Pocket Wine Book wspomniał w swoim przewodniku o naszym kraju? Ano, zobaczymy.

Michał Bardel, redaktor naczelny magazynu „Czas Wina”

 

Przebieg uroczystości i Gali* z okazji przyznania tytułu Człowiek Roku 2013 magazynu „Czas Wina” w dniu 13.11.2013, Dwór Sieraków koło Krakowa

14.00 – odjazd (z parkingu „Targów w Krakowie”) autobusu do Dworu Sieraków

16.00 -18.00 – Degustacja klubowa najlepszych win Klubu Domu Wina z udziałem Hugh Johnsona. Prowadzenie: Michał Bardel, redaktor naczelny magazynu „Czas Wina”

19.00– aperitifnapój alkoholowy (rzadziej bezalkoholowy) podawany przed po... (...) dla gości Gali

19.10 – rozpoczęcie uroczystej Gali w Sali balowej Dworu Sieraków. W programie: wyjątkowa kolacja z degustacją win, laudacja na cześć Laureata, część artystyczna.

22.00– zakończenie Gali, odjazd autobusów do centrum Krakowa

*udział w Degustacji klubowej i Gali wieczornej – możliwy jest tylko za okazaniem imiennego zaproszenia.

ZAPRASZAMY DO REZERWACJI ZAPROSZEŃ

O Hugh Johnsonie powiedzieli:

Jancis Robinson 

Nikt nigdy nie pisał ani nie pisze o winie tak ujmująco i bez żadnego wydawałoby się (!!!) wysiłku, jak Ty, mój drogi przyjaciel Hugh, któremu tyle zawdzięczam, i z którym łączy mnie tyle znakomitych butelek (…)

Patricia Atkinson

To, co czyni Hugh Johnsona jednym z najbardziej poczytnych i wiarygodnych krytyków wina, to jego uznany w całym świecie profesjonalizm, doświadczone podniebienie i nieocenione poczucie humoru. (…) Jestem najprawdopodobniej jego największą fanką – możecie mu to ode mnie przekazać. To wspaniale, że jest on Człowiekiem Roku „Czasu Wina”.

Ben Glaetzer

To świetna wiadomość! Hugh Johnson to jeden z najbardziej inspirujących i najbardziej płodnych pisarzy. Od zawsze był niezrównanym orędownikiem różnych regionów i tego, w jaki sposób wyrażają one swoją indywidualność.(…)

Wojciech Bosak

No,wreszcie! Toż to jedyny prawdziwy klasyk współczesnej literatury winiarskiej. Nawet pomijając to, że Johnson ma autentyczny talent literacki i potrafi świetnie pisać (co w naszej branży wcale nie jest częste), nikt inny nie wywarł tak głębokiego i trwałego wpływu na nasze postrzeganie wina. (…) Który spośród winopisarzy ma większe dokonania? Nikt! Wielki Hugh Johnson jest niedoścignionym wzorem!

Pełne teksty wypowiedzi, wywiad z Hugh Johnsonem oraz inne artykuły na jego temat znajdziecie w 65 numerze magazynu „Czas Wina”. W sprzedaży od 1 października 2013.

 

Tytuł “Człowiek Roku” magazyn Czas Wina przyznaje od roku 2010 wielkim osobowościom świata wina. Dotychczasowi Laureaci tytułu Człowiek Roku magazynu “Czas Wina”:

2010 – tytuł po raz pierwszy został przyznany Augustiemu Torello Mata, wybitnemu hiszpańskiemu enologowi i słynnemu producentowi  Cavy.

2011 – wyróżniono Jaira Agopian i Michela Rolland. Jair Agopian to  współautor odrodzenia bułgarskiego winiarstwa, właściciel winiarni Castra Rubra. Michel Rolland zaś to ojciec sukcesu win Agopiana, ikona współczesnego winiarstwa, słynny „latający’ winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...).

2012 – tytuł przyznano Patricii Atkinson. Brytyjka od 20 lat produkująca z sukcesem wina we Francji, autorka bestselerowych powieści  pt.: „W dojrzewającym słońcu” oraz ” Sezon na winobranie” opisujących jej trudną drogę na winiarski szczyt.

 

Dotychczasowi Laureaci tytułu Człowiek Roku magazynu Czas Wina:
2010 – tytuł po raz pierwszy został przyznany Augustiemu Torello Mata, wybitnemu hiszpańskiemu enologowi i słynnemu producentowi  Cavy.
2011 – wyróżniono  Jaira Agopian i Michela Rolland. Jair Agopian to  współautor odrodzenia bułgarskiego winiarstwa, właściciel winiarni Castra Rubra. Michel Rolland zaś to ojciec sukcesu win Agopiana,  ikona współczesnego winiarstwa, słynny „latający’ winemaker.
2012 – tytuł przyznano Patricii Atkinson. Brytyjka od 20 lat produkująca z sukcesem wina we Francji, autorka bestselerowych powieści  pt.: „W dojrzewającym słońcu” oraz ” Sezon na winobranie” opisujących jej  trudną  drogę na winiarski szczyt.
2013 – Człowiekiem Roku 2013 magazynu „Czas Wina” został Hugh JohnsonDotychczasowi Laureaci tytułu Człowiek Roku magazynu Czas Wina:2010 – tytuł po raz pierwszy został przyznany Augustiemu Torello Mata, wybitnemu hiszpańskiemu enologowi i słynnemu producentowi  Cavy.2011 – wyróżniono  Jaira Agopian i Michela Rolland. Jair Agopian to  współautor odrodzenia bułgarskiego winiarstwa, właściciel winiarni Castra Rubra. Michel Rolland zaś to ojciec sukcesu win Agopiana,  ikona współczesnego winiarstwa, słynny „latający’ winemaker.2012 – tytuł przyznano Patricii Atkinson. Brytyjka od 20 lat produkująca z sukcesem wina we Francji, autorka bestselerowych powieści  pt.: „W dojrzewającym słońcu” oraz ” Sezon na winobranie” opisujących jej  trudną  drogę na winiarski szczyt.2013 – Człowiekiem Roku 2013 magazynu „Czas Wina” został Hugh Johnson