Hugh Johnson odkrywa polskie wina!

Wizyta w winnicy Srebrna Góra i degustacja win polskich podczas kolacji w Dworze Sieraków – to dwa punkty programu pobytu Hugh Johnsona w Krakowie, które gość magazynu “Czas Wina” zapamięta doskonale.

Nie licząc późnego przylotu w poniedziałkowy wieczór i kolacji w Dworze Sieraków, wtorek, 12 listopada był pierwszym pełnym dniem, gdy nestor światowego dziennikarstwa winiarskiego i „Człowiek Roku 2013” magazynu „Czas Wina” odetchnął krakowskim powietrzem. Rankiem zwiedził wraz z żoną najważniejsze polskie zabytki, a po południu udał się na Srebrną Górę, by zlustrować najsłynniejszą krajową winiarnię, położoną u stóp klasztoru kamedułów na Bielanach.

Tu czekali już na niego: Mirosław Jaxa-Kwiatkowski i Mikołaj Tyc (właściciele wytwórni i 12-hektarowych winogradów), Agnieszka Wyrobek-Rousseau (latający winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...) i współpracownik magazynu „Czas Wina”), a także grono polskich winiarzy i szkółkarzy – Przemek Karwowski („Winiarz Zielonogórski”), Wojciech Bosak (Polski Instytut Winorośli i Wina oraz współpracownik „Czasu Wina”) oraz – oczywiście – wydawca i członkowie redakcji „Czasu Wina”.

Laureat wysłuchał krótkiej opowieści o historii winnicy oraz wyborze odmian do nasadzeń, po czym – już w winiarni – ze zdumieniem w czasie szybkiej degustacji – podziwiał kolejne wina Srebrnej Góry. Był powściągliwy, ale wyrażał spore uznanie zwłaszcza dla win ze szczepów pinot grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot... i chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., ale w żadnym winie, co podkreślał wyraźnie, nie znalazł wad. Już prosto z winiarni jego wpisy pojawiały się na twitterze!

Polskie wina spotkały się z jeszcze większym uznaniem gościa w czasie specjalnej kolacji w Dworze Sieraków, gdzie we wtorkowy wieczór czekała na niego grupa polskich producentów, dziennikarzy, blogerów, restauratorów oraz specjalistów z branży winiarskiej.

O swoich winach osobiście mieli okazję opowiedzieć Państwo Płochoccy, Państwo Paciura z Winnicy nad Jarem (ich Regelt wywołał u szacownego gościa szczególnie wyraźne błyski w oczach), Robert Zięba z Winnicy Kresy (Hugh Johnson zwrócił uwagę na oryginalną etykietę jego wina) oraz Piotr Stopczyński z Winnicy Pałac Mierzęcin. Łukasz Chrostowski, winiarz i właściciel sklepu internetowego www.polskiewina.pl prezentował wina ze Starej Winnej Góry i Winnic Wzgórz Trzebnickich.

Do dyskusji włączali się również obecni na kolacji dziennikarze winiarscy Ewa Wawro i Wojtek Bońkowski, specjalistycznymi uwagami wzbogacił ją producent sadzonek winorośli Krzysztof Górka i wspomniany już Przemek Karwowski z Zielonej Góry. Pokazał on Hugh Johnsonowi swoje monumentalne dzieło „Enographia Thalloris”, dając tym samym namacalny dowód na historyczne zaszłości winiarskie ziem polskich, ale także ogromne zaangażowanie winiarzy w odtwarzanie tych tradycji.

Hugh Johnson nie komentował poszczególnych win – zarezerwował sobie czas na podsumowanie wrażeń na zakończenie spotkania. Dyskusję moderował z werwą Wojciech Gogoliński, który po krótkim przedstawieniu rysu historycznego tysiącletnich dziejów uprawy winorośli na ziemiach polskich, prosił winiarzy, o krótki opis siedlisk oraz produkcji. Ze szczególną atencją spotkały się uwagi Romana Myśliwca – nestora polskiego winogrodnictwa, autora wielu książek oraz głównego „winowajcy” renesansu naszego winiarstwa. Na koniec kolacji podano jego wino likierowetyp białego, różowego lub czerwonego wina alkoholizowaneg... (...), które również na dłuższą chwilę przykuło uwagę Johnsona. Całość dyskusji tłumaczyła z wdziękiem Monika Bielka-Vescovi – szefowa Szkoły Sommelierów i Stowarzyszenia Kobiety i Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...).

Hugh Johnson podsumował spotkanie bardzo dyplomatycznie, ale wyraźnie szczerze. Nie znalazł źle zrobionych win, co bardzo go zaskoczyło – spodziewał się bowiem wielu „wpadek debiutantów”. Wyraźnie podkreślił odwagę naszych producentów w poszukiwaniu i eksperymentowaniu z nowymi szczepami. Nie przeszkadzało mu to, że część z nich to hybrydy, choć dodał, że tam, gdzie tylko się da powinno się jednak próbować sadzić Vitis viniferę – szczepy rozpoznawalne i lubiane przez przeciętnego klienta sklepu z winami. Ale – jak dodał – z drugiej strony, z jego 50-letniego doświadczenia wynika, że klienci, znużeni powtarzalnością zakupów tych samych win w tych samych sklepach czy supermarketach – szukają coraz częściej czegoś „innego”, lokalnego, pochodzącego z konkretnego i bliskiego miejsca.

Najprawdopodobniej już w najbliższym Atlasie win świata spółki Johnson & Robinson pojawi się wzmianka o Polsce jako kraju winiarskim, a przynajmniej – co podkreślał Hugh – we wspomnianym dziele Polska wreszcie pojawi się na winiarskiej mapie Europy.

Red.

Wina podane podczas kolacji*:

Rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., Stara Winna Góra (półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f...)

Chardonnay, Winnice Wzgórz Trzebnickich

Solaris, Winnica Kresy

Hibia, Winnica Płochockich

Seyval Blanc, Srebrna Góra

Cabernet Cortis, Srebrna Góra

Regelt, Winnica nad Jarem

Regent, Winnica Witanowice

Rondo 2009, Winnica Pałac Mierzęcin

białe wino likierowe Cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) 2009, Winnica Golesz

 

* wina z rocznika 2012, za wyjątkiem dwóch ostatnich