Ich dwoje

W ciągu XX wieku na firmamencie hollywoodzkim jaśniało wiele gwiazd, jednak tylko nielicznym udało się osiągnąć pozycję gwarantującą sławę ponadczasową. Do takich wybranek losu bez wątpienia należała Audrey Hepburn, której filmowa kariera była naprawdę spektakularna.

Pomimo, iż od śmierci aktorki minęło ponad dwadzieścia lat, jej osoba w nieprawdopodobnym stopniu  obecna jest w otaczającej nas jak najbardziej współczesnej rzeczywistości – Audrey spogląda swymi olbrzymimi, sarnimi oczami z porcelanowych kubków, lnianych toreb, bawełnianych podkoszulków, portmonetek i szeregu innych przedmiotów codziennego użytku. Wizerunek żadnej chyba innej aktorki (włączając Marilyn Monroe) nie sprzedaje się tak dobrze, jak podobizna tej słynącej z wyczucia stylu czarującej arystokratki, która zawładnęła sercami kinomanów na całym świecie pozostając w ich pamięci za sprawą licznych filmów na zawsze.

W książce Audrey i Bill Edward Z. Epstein przedstawia karierę nie tylko samej Audrey, ale także koleje losu jednego z największych amantów złotej ery Hollywoodu – Williama Holdena. Losy tych dwojga splotły się podczas zdjęć do kultowej dziś Sabriny, która to produkcja uczyniła z Audrey ikonę mody, jednocześnie pozwalając wypłynąć na szerokie wody młodemu paryskiemu kreatorowi Hubertowi de Givenchy, twórcy wspaniałych kostiumów do filmu. Między odtwórcami głównych ról rozwinął się gorący romans, który choć nie trwał długo, naznaczył życie obojga na zawsze. W swej książce Epstein kreśli te dwie równolegle rozwijające się kariery. W przypadku Audrey przedstawia praktycznie niemal całą jej zawodową drogę (w momencie spotkania Holden miał już ugruntowaną pozycję w filmowym świecie i otaczał Audrey opieką).

Autor nie ogranicza się do przedstawienia tylko kwestii związanych z kręconymi przez nich filmami prezentując także liczne perypetie, których oboje, później każde już z osobna, doświadczali w życiu prywatnym. Za sprawą tej sprawnie i rzetelnie napisanej  książki czytelnik poznaje zarówno kulisy wielkich produkcji, z których część stała się klasykami, jak i barwne, na zawsze już minione czasy, w których przyszło bohaterom żyć i pracować.

Audrey i Bill. Biografia Audrey Hepburn i Williama Holdena
Edward Z. Epstein       
Wydawnictwo Dolnośląskie PUBLICAT S.A.      
Poznań 2015 
Cena: 39,90 zł