II Slow Food Piknik w Dworze Sieraków

Slowfoodowe degustacje, rodzinny piknik w parku Dworu Sieraków, wina polskie i nie tylko to jedynie część atrakcji jakie będą czekać na gości II Slow Pikniku.

19 lipca 2015 roku Dwór Sieraków i magazyn Czas Wina zapraszają na rodzinny piknik, podczas którego będzie można zdegustować wiele regionalnych produktów i dań m.in. ryby z podkrakowkich akwenów, ślimaki z Winiar, tradycyjne chleby, sery, cydry i wina polskie. Już od wczesnego popołudnia w cieniu sierakowskiego parku ruszą rozgrywki slow-sportów czyli krokieta, golfa, gry w bule oraz rajd rowerowy. Przewidziano także atrakcje dla dzieci. Wieczorem zapraszamy na seans kinowy pod gwiazdami.

Zapraszamy całymi rodzinami: z dziećmi oraz psami! Można zabrać koce, leżaki i leniwie wypoczywać w parku. W razie niepogody gwarantujemy miejsce do piknikowania pod namiotem. W recepcji Dworu będzie można także wypożyczyć sprzęt sportowy i leżaki.

Wstęp wolny – podczas eventu obowiązuje specjalna miejscowa waluta czyli talar sierakowski, którą płaci się za degustacje, produkty i dania oferowane przez wystawców.

W trakcie Pikniku odbędzie się również wernisaż wystawy malarstwa Roberta Urbańskiego pt.: „Mandale od wszelkiego wypadku”. Wstęp wolny.

Śledź wydarzenie na FB

Program:

12.00 – otwarcie stoisk z daniami i produktami slow food, możliwość wypożyczenia leżaków i kocy w recepcji

12.00-16.00 rajd rowerowy Slow Rajd Sieraków 2015.

Degustacje komentowane (w sali Żółtej Dworu) poprowadzą redaktorzy magazynu „Czas Wina”. Wstęp na degustacje jest płatny, ilość miejsc ograniczona, informacje i rezerwacje: redakcja@czaswina.pl

12.00-13.30 „Tokaj a sprawa polska”

O tokajach słyszał chyba każdy. Większość z nas miała również okazję spróbować słynnych, słodkich, niezwykle aromatycznych win. Ale przecież region Tokajski to nie tylko wina deserowe. To także, wyjątkowe, niezwykle solidnie zbudowane wina wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d.... Podczas spotkania skosztujemy siedmiu win z winnic Andrássy. Nie zabraknie doskonałych wytrawnych win furmint i hárslevelűwęgierska odmiana białych winogron uprawianych głównie w... (...). Degustacja obejmie także wieloputtonowe tokaje aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...). Dużą ciekawostką będzie rzadko spotykane winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) lodowe z tego regionu. A na sam koniec – wielka gratka dla koneserów win – aszú essencia!

Koszt udziału 1 osoby: 50 zł, płatne przed degustacją w Dworze Sieraków

14.00- 15.30 „Tajemnica doboru win do potraw”

O dobieraniu win do potraw napisano już dziesiątki książek, setki artykułów i niejedną rozprawę naukową. Szukając informacji o winie pasującym do dania, które chcemy podać w domu czy zamówić w restauracji, natkniemy się na mniej lub bardziej szczegółowe tabele i zestawiania. Zazwyczaj są one zbyt ogólne, by można było im zaufać.

Warsztaty na które zapraszamy, pokażą na przykładach jaki wpływ na smak wina mają konkretne produkty i składniki naszych dań. Dowiemy się kiedy cytryna może nam pomóc, a kiedy należy jej unikać, czym i czy w ogóle smakują taniny oraz co zrobić gdy podając na obiad rybę zorientujemy się, że nie mamy w domu białego wina. Podczas warsztatów będziemy degustować 4 wina z 4 różnych regionów winiarskich świata.

Koszt udziału 1 osoby: 30 zł, płatne przed degustacją w Dworze Sieraków

od 14.00 – grill i inne ciepłe przekąski przygotowane przez restaurację Dwór Sieraków

od 15.30 – warsztaty gry w golfa, krokieta, bule

20.00 – zamknięcie stoisk

20.30 – loteria fantowa dla gości

21.00 – seans filmowy pod gwiazdami

Galeria zdjęć z poprzedniej edycji – zobacz jak przyjemnie wypoczywaliśmy w tempie slow w ubiegłym roku.