III Galicyjski Konkurs Win Galicja Vitis, Łańcut 2013

Niech się stanie!

W zasadzie była to trzecia edycja Galicyjskiego Konkursu Win, ale ponieważ zmieniono jego reguły, więc przerodził się automatycznie w pierwszą edycję nowych zawodów – Galicja Vitis. Ta zmiana to umiędzynarodowienie konkursu i wstęp wolny dla wszystkich win ze świata. Tegoroczna edycja Konkursu odbyła się w zamku Potockich w Łańcucie w ostatni czwartek i piątek.

Nigdy chyba nie degustowałem w tak zacnym miejscu – wielka jadalnia w łańcuckim zamku robi wrażenie. Ocena win na stuletnich parkietach i pod trzymetrowymi żyrandolami, wśród muzealnych eksponatów robi wielkie wrażenie. Ale czasu na podziwianie nie było zbyt wiele – nowa formuła konkursu sprawiła, że na listach degustacyjnych pojawiła się nieprawdopodobna jak na nasz kraj liczba prawie 300 win! Polskich win było ledwie około 70, samych włoskich było sporo więcej. Rozrzut dostawców próbek wprowadził niemałe trzęsienie ziemi wśród sędziów, przyzwyczajonych w poprzednich edycjach tego lub jemu podobnych konkursów, że sprawę ułatwia im środkowoeuropejskość ocenianych win. Tutaj trzeba było sięgnąć znacznie dalej, czasami nawet za morza…

Fot. Roman Myśliwiec

Przedsięwzięciu honorowo szefował prof. Fedor Malik ze Słowacji, od strony technicznej – Wojtek Bosak, a od wizerunkowej i organizacyjnej pomysłodawca całego wydarzenia – Roman Myśliwiec z Jasła – przewodniczący Konkursu. Przez dwa dni wina w poranno-południowych sesjach oceniały po trzy komisje w pięcioosobowych, międzynarodowych składach. Sporo – jak zwykle – przybyło specjalistów ze Słowacji, Czech i Węgier, ale zjawił się również juror z Gruzji.

Niekiedy (dość często) starcia były straszliwe, na śmierć i życie. Noble Late Harvest 2003 z wytwórni Badsberg, leżącej we właściwie nieznanym u nas południowoafrykańskim Breedekloof starło się 6-puttonowym tokajem od Portiusa z 2010. To ostatnie było najjaśniejszym tokajem 6-puttonowym, jaki kiedykolwiek kosztowałem, jaśniejszym od większości win białych! Afrykańczyk zaś przypominał najlepsze madery i australijskie wyroby z Rutherglen, jakie znam, choć nie był winem wzmacnianym. Ciemne jak miód spadziowy, oleiste, słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.., aromatyczne. Nektar. Dwa nektary. Mimo wahań (ocenialiśmy oczywiście „w ciemno”)  postawiłem zdecydowanie na „afrykańczyka”, ale chyba niezbyt dobitnie, bo ostatecznie wygrał tokaj. O… 0,34 setne punktu! Do końca życia sobie tego nie wybaczę…

Fot. Roman Myśliwiec

Konkurs udał się nadspodziewanie. Jeśli jego dynamika w następnych latach zostanie utrzymana (co zapowiada Roman Myśliwiec), ma szansę stać się największą tego typu imprezą w Środkowej Europie. I niech tak się stanie!

Wojciech Gogoliński

Lista Championów:

Wina białe wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d...:
Sauvignon Blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... 2011, Jeruzalem-Ormož, Słowenia (93 pkt)

Wina białe niewytrawne (z cukrem resztkowym powyżej 4 g/l):
Tokaj Aszù 6-puttonyos 2010, Tokaj Portius Pince, Węgry (92,67)

Różowe niewytrawne:
Frankovka Modra L’adové Víno 2009, Villa Vino(wł.) wino.. Rača, Słowacja (91)

Wina czerwone:

Bagueri MerlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... 2008, Goriška Brda, Słowenia (93,33)

Wina musujące:
Moscato d’Asti Canelli, Azienda(wł.) posiadłość ziemska, gospodarstwo.. Agricola Cerutti (86)

Wina likierowe:
Elmer 2008, Winnica Golesz, Polska (92,33)

Pełne wyniki i więcej o samym Konkursie w następnym wydaniu „Czasu Wina”

Pełne informacje na stronie: www.galicjavitis.pl