Indicazione Geografica Protetta (IGP)

Indicazione Geografica Protetta — włoska kategoria win regionalnych, do niedawna znana jako Indicazione Geografica Tipica (IGT), jednak obie nazwy ciągle można spotkać wymiennie na etykietach, nie budzą one bowiem takich emocji jak nazwy kategorii win jakościowych (DOC/DOCG).

Znak IGPAle tylko na nazwie kończą się kwestie sporne, gdyż jest to klasa win we Włoszech najbardziej niejasna, choć gdy ją wprowadzano, była niezwykle przejrzysta. Stworzono ją – podobnie jak w innych krajach unijnych – dla win wyrabianych na rozległym obszarze w granicach regionu i przy wykorzystaniu zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych odmian. Były wyraźnie lepsze od bezimiennych win stołowych, ale musiały jeszcze wypracować swoją własną specyfikę, by dostać awans do klasy win jakościowych.
Problemy pojawiły się wówczas, kiedy na rynku pojawiły się tzw. supertoskany(wł. – super toscani, ang. – super tuscans) określenie... (...) – najlepsze wina włoskie, którym odmówiono certyfikacji apelacyjnej, bowiem były wyrabiane z takich odmian, jakie nie ministerstwo rolnictwa, ale winiarze uznali na najwłaściwsze. A przy okazji były to najdroższe wina włoskie. Dziś po wielu perturbacjach ciągle w tej grupie można znaleźć „zwykłe” wina regionalne, jak w innych krajach winiarskich, ale też te najdroższe, wspomniane już supertoskany. W większości wypadków już po cenie zorientujemy się, z jakim wyrobem mamy do czynienia, ale wielu producentów próbuje samodzielnie „awansować” swoje wina do tej lepszej półki w tej kategorii. Stąd jeśli zobaczymy winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) IGP za kilka euro, nie należy raczej liczyć, że trafiliśmy okazyjnie na supertoskana, ale raczej, że mamy do czynienia z prostym winem regionalnym. Ostrożność tu nie zawadzi.