Jak zostać Gruzinem w weekend

Tyle mniej więcej czasu zajmuje lektura książki Anny i Marcina Mellerów Gaumardżos! Opowieści z Gruzji. Trudno nie dać się uwieść tej opowieści o świecie „radosnej anarchii”, jak gruzińską rzeczywistość nazywają Mellerowie.

I o niezwykłych ludziach, dla których narodową świętością jest suto zastawiony stół oraz biesiadowanie do ostatniej kropli wina. Wątkiem przewodnim jest więc „odyseja” autorów od supry do supry, co szczerze wyznają, nie stroniąc od biesiadnych anegdot i żartobliwych opisów trudnych poranków.

Fot. ArchiwumMimo wielkiej miłości do Gruzji Mellerowie przedstawiają również ciemne strony tamtejszej rzeczywistości: koślawą demokrację, wiecznie żywe sentymenty do sowieckiej przeszłości. Gaumardżos to bowiem zbiór bardzo różnorodnych reportaży, zapisków z podróży i wspomnień, często osobistych, jak choćby opis wielkiego, gruzińskiego wesela autorów książki. Trafiamy też do domów ich gruzińskich przyjaciół, by zobaczyć Gruzję niejako „od kuchni”, z całym dobrodziejstwem starej, niezwykłej kultury, jak i przekleństwem kaukaskiej historii.
Dramatyczne rozdziały wojenne, autorstwa Marcina Mellera, który pierwszy raz trafił na Kaukaz w 1992 roku, w sam środek wojny o Abchazję, przeplatają się z opisami przeżyć wojennych jego znajomych. Równolegle pojawia się punkt widzenia Anny, która obserwuje obyczaje i kobiety kierujące z tylnego fotela nie tylko gruzińskimi rodzinami. Mellerowie zabierają nas w podróż z mnóstwem przesiadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Każdy jej etap kończy się przy stole, z kieliszkiem wina i w towarzystwie tomady nieodmiennie wznoszącym toasty.

Gaumardżos! Opowieści z Gruzji
Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller
Świat Książki
Warszawa 2011
Cena: 36,90 zł