Jancis Robinson w Polsce

Najbardziej szanowana krytyk winiarska w świecie i autorka monumentalnych dzieł, takich jak The Oxford Companion to Wine czy Wine Grapes odebrała tytuł Człowieka Roku 2016 z rąk wydawcy oraz redaktora naczelnego “Czasu Wina”.

Uroczysta Gala miała miejsce w sobotę 8 października w sali balowej Dworu Sieraków, gdzie zgromadziła się ponad setka dziennikarzy oraz gości z całej Polski. Poprzedziła ją premiera polskiego wydania najnowszej książki Jancis Robinson Jak zostać znawcą wina w 24h?. O tym, dlaczego zdecydowała się wydać kieszonkowy przewodnik po tajemnicach wina opowiadała z humorem podczas rozmowy z tłumaczem książki, redaktorem naczelnym “Czasu Wina” Michałem Bardelem. Wieczór uświetnił także solista Opery Krakowskiej Michał Kutnik wykonując kilka ulubionych arii Laureatki.

Dzień wcześniej Jancis Robinson odwiedziła m.in. kopalnię soli w Wieliczce, gdzie na głębokości ok. 120 metrów  zjadła lunch z gospodarzami wizyty oraz Agnieszką Wyrobek-Rousseau, współzałożycielką Winnicy Wieliczka, której wina towarzyszyły spotkaniu.

Ostatni dzień pobytu Jancis Robinson w Polsce upłynął pod znakiem intensywnej pracy. Znawczyni wina była bowiem gościem honorowym seminarium Polish Wine. Past & Present zorganizowanego przez redakcję “Czasu Wina” specjalnie z okazji jej przyjazdu do Polski. W ramach konferencji o historii polskiego winiarstwa oraz związkach naszego kraju z produkcją tokaju opowiadali Wojciech Gogoliński i Gabriel Kurczewski. W drugiej części seminarium swoje wina prezentowali zaproszeni przez redakcję polscy winiarze.

Jancis Robinson obiecała publicznie, że jej relacja z pierwszej w życiu degustacji polskich win znajdzie się wkrótce na stronach Jancisrobinson.com, a być może także w felietonie na łamach “The Financial Times”. Trzymamy kciuki, byłby to bowiem milowy krok w promocji polskiego wina w szerokim świecie.

 

fot. A.Miodońska