Jubileuszowy XX Festiwal win w Budapeszcie

Relacja osobista.

W roku jubileuszu, XX Festiwalowi win i win musujących w Budapeszcie, wspaniale dopisała pogoda. Słoneczne dni i ciepłe wieczory przyciągnęły tłumy na romantyczne dziedzińce budapesztańskiego zamku. Mając mniej czasu niż zazwyczaj, zdecydowałem się pominąć ocean pełen chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp..., rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n..., caberneta sauvignon, pinot noirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb..., merlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... etc., i wykorzystać szansę, którą oferuje festiwal – skosztować wina, które trudno jest znaleźć w codziennej ofercie sklepów, w tym winotek.

Fot. Andrzej KalinowskiSzukając czegoś „egzotycznego”, trafiłem na Rózsako (to krzyżówka gatunków budai zöld x kéknyelű) rocznik 2008 od Szatmári Családi Pincészet z Szigliget w bardzo dobrym dla win regionie Badacsonyi. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) miało ostrzejszy zapach, smak wyraźnie kwaskowaty, może bardziej cytrusowy, z czystym udziałem świeżych winogron. Zakończenie łagodnie gorzkawe. Ciekawe. Spróbowałem też dwóch wersji ich innego niecodziennego wina. Wytrawnyokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... Vulcanus (budai zöld x szűrkebarát) rocznik 2009 miał ciemnosłomkowy kolor, zapach i smak miodowo-ziołowy. Cięższe wino, ale z pewnością coś oryginalnego w kielichu. Alkohol 14,5%. Nagrodzony srebrnym medalem na VinAgora 2009. Inny Vulcanus, wytrawny, z wybieranych winogron rocznik 2006 był wyraźnie cięższy. Na języku „tłusty” smak mokrych traw i lekkiej mieszanki ziół. Przypominał tzw. słomowe wina, nie był jednak tak słodki. Cukier 24,5 przy zbiorze. Alkohol 15%. Bardzo dobry! Zasłużone złoto na VinAgora 2008, brąz na IWSC 2010 (International Wine and Spirit Competition).
Półwytrawna Bianca rocznik 2010 od Dimenzió Borászat(węg.) enologia, winiarstwo.. z Kecskémet miała jasnosłomiany kolor, zapach i smak delikatnie miodowy, wzbogacany nutami świeżych jabłek. Całość wydawała się słodkawa. Alkohol 12%. Właściwie zwykłe wino, ale przyjemne.
Wytrawny Arany Sarfeher rocznik 2009 od Gedeon z Izsák miał jasnożółtawy kolor. Zapach i smak delikatnie owocowy, trochę po niedojrzałych winogronach. Finalne cięższe nuty cytrynowo-grejpfrutowe. Przyjemne. Alkohol 11,5%. Skusiłem się też na ich wytrawną Kövidinka rocznik 2010 OEM (Oltalom alatt álló eredetmegjelölésű = chroniona nazwa pochodzenia, co jest nową kategoryzacją jakości i pochodzenia wina). Miała bardzo jasny kolor. Była łagodna, delikatny gronowy smak uzupełniał cytrusowy posmakposmak jest ostatnim wrażeniem, jakie pozostawia w ustach k... (...). Alkohol 11,5%. Nic szczególnego. Wino z tego wyśmiewanego gatunku, o którym się mówi, że nadaje się na kompot albo na najtańsze trunki typu „jabol”, można znaleźć coraz częściej w „lepszym” wydaniu w ofertach poważniejszych winiarni. Bardzo ładny zapach miał zwykły MuscatMuscat to jedna z najstarszych, najpopularniejszych i&n... Lunel z 2008 od Achs&Achs z regionu Balatonboglár. Smakowo po białych owocach i słodkawych, świeżych winogronach. Posmak końcowy pestkowy, goryczkowy. Alkohol 13,5%.

Z czerwonych skusił mnie klasyczny wytrawny Egri Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... rocznik 2006 Selection ze znanej winiarni Egri Korona Borház(węg.) dom wina, winiarnia, bar winny... Bardzo dobry rocznik i dwa lata w nowych dębowych beczkach wpłynęły na rubinowoczerwony głęboki kolor, mocne, intensywne aromaty oraz bogaty smak, w którym dominowały nuty wiśni, dojrzałych winogron i soczystych czarnych porzeczek. Alkohol 14,5%. Bardzo dobre, ale powiedziałbym, że swoje wielkie dni ma już za sobą. Zasłużony złoty medal na VinAgora 2010. Ciekawy był wytrawny Turán (węgierska odmiana powstała w Egerze z krzyżowania kilku różnych gatunków) rocznik 2006 OEM od DEMETER Pincészet z EgerRegion i okręg winiarski w północnowschodnich Węgrzech... (...). Miał piękny nos, w nim wyraźne suszone śliwki, trochę też kwiatów bzu. Smak raczej łagodny – przejrzałe jeżyny i marmolada owocowa. Dwa lata dojrzewania w 500-litrowych dębowych beczkach firmy stworzyły prawdziwy specjał. Nagrodzone srebrnym medalem na Challenge International du Vin w 2011 w Bordeaux.

Tegoroczną edycję festiwalu, jak na jubileusz przystało, uświetniły wina z Francji, potęgi winiarskiego świata. Choć stoiska francuskie oferujące wina z Alzacji, Bordeaux, Szampanii, Langwedocji Roussillon i Loary cieszyły się zainteresowaniem, nie mogę powiedzieć, że oferta była specjalnie wyjątkowa. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że oferowano wina bardzo średnie, aczkolwiek dobre. Na pewno nie są stale obecne na półkach sklepów, ale sensacji nie stanowiły. Wypadało jednak skosztować co nieco. Wspomnę o Foncalieu Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Combebelle Chinian Rouge(fr.) czerwony.. z 2010. Zapach czerwonych owoców, bogaty elegancki smak. Wyraźne taniny. Trochę pieprzowe w końcowym posmaku. Dobre!

Fot. Andrzej KalinowskiMagnesem dla miłośników wina są zazwyczaj słodsze i słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. wina. Słodka Zéta (gatunek stworzony w 1951 roku z furmintwęgierska odmiana białych winogron uprawiana głównie w r... x bouvier), rocznik 2008 OEM z wybieranych winogron od Balassabor z Tarcal była bardzo słodka, ale rozkosznie miodowa. Zapach i smak miło pachnący, bardzo ładnie kwiatowy. Na końcu przyjemnie szczypiąca. Cukier 193 g/l, alkohol 10,5%.

Kończyłem w zakątku dziedzińca, gdzie usadowili się winiarze z Tokaju. Wytrawny barikowy Furmint rocznik 2009 Grand Selection od Tokaj Kereskedőház Zrt. miał tradycyjną złocistą barwę. Na języku oleisty, okrągły, wydawał się ostrzejszy ze słodkawym posmakiem. Alkohol 13,81%, cukier 1,8 g/l. Złoty medal na tegorocznym Challenge International du Vin. Z tegorocznym festiwalem pożegnałem się tradycyjną kroplą tokaju. Tokaj Aszú(węg.) winna jagoda zaatakowana przez szlachetną pleśń.S... (...) 5 Puttony rocznik 2006 od Angyal Boraszát z Tarcal. Słodki, ale łagodny. Zapach i smak zdominowały piękne nuty mieszanki słodziutkich owoców, suszonych brzoskwiń. Alkohol 11% .

Nawet jeśli w tym roku mogłem spędzić na festiwalu tylko chwilę, przechadzka w winiarskiej atmosferze i degustacja win były przyjemnym zapomnieniem o codzienności. Ogromna oferta świetnych win, romantyczny nastrój zamkowych dziedzińców i zakamarków tworzyły bajkowy świat. Warto było spędzić choć tę krótką chwilę wśród winiarzy i win. W przyszłym roku zostanę dłużej.