Już po El Bulli!

Sotheby’s rozpoczyna kolejną licytację (3 kwietnia – Hong Kong, 26 kwietnia – Nowy Jork).

Pod młotek pójdą następujące dobra ze słynnej katalońskiej restauracji:
• fartuch szefa kuchni, Ferrana Adrii, przez niego samego podpisany – cena wywoławcza 1 tysiąc dolarów,
• komplet noży z El Bulli – cena wywoławcza 5 tysięcy dolarów,
• komplety menu, karty win, zestawy do pisania (każdy po 250 dolarów),
• różnorakie siatki, faliste i barokowe tace a nawet „naczynia na sferyczne oliwki” – cena wywoławcza dla każdego z nich 150 dolarów.

Sotheby’s wyceniło również na 5 tysięcy dolarów lunch z Ferranem Adrią – a na całej aukcji spodziewa się zysku powyżej 1,5 miliona dolarów. Włączając w to, oczywiście, przychód  z kolekcji 8,8 tysięcy win, będących na stanie El Bulli (wśród nich m.in., butelkityp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... magnumbutelka wina o pojemności równej dwóm standardowym butelk... (...) Château Latour 2005 i selekcja Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą...). Każda butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... ze specjalną naklejką zaświadczającą, że pochodzi z El Bulli, a wiele z nich sygnowanych przez Adrię i jego wspólniczkę Julię Soler.

Po co to wszystko?
Na powołaną przez Adrię, po zamknięciu w 2011 restauracji, El Bulli Foundation, która ma wspierać poszukiwania innowacji w dziedzinie gastronomii.

Marta Śmietana