Kawałek własnego nieba

Wszystkie drogi prowadzą do ludzi – powiedział kiedyś Antoine de Saint-Exupéry. Anna Kamińska, idąc tym tropem, przemierzyła setki kilometrów, by poznać odpowiedź na pytanie, jak się żyje „miastowym” na wsi?

Tym, którzy uciekli z wielkich miast do miejsc zwanych potocznie „wieś zabita dechami” albo „tam, gdzie diabeł mówi dobranoc” (to bardziej eufemistycznie i poetycko). Uciekli? Nie – zapragnęli zmiany w swoim życiu i innego miejsca, które nazwą domem.

Fot. ArchiwumMiastowi. Slow food i aronia losu to 21 opowieści o ludziach porzucających wielkomiejskie przestrzenie, by odnaleźć kawałek własnego nieba na tak zwanym końcu świata. Ci uciekinierzy z wielkiego miasta znajdują cząstkę prywatnego raju z dala od cywilizacji, za to blisko przyrody. Te opowieści o mieszczuchach-ekscentrykach to również 21 twarzy polskiej prowincji, zaskakującej i dalekiej od stereotypowych wyobrażeń. Jest tu również trochę love story, bo przecież na koniec świata lepiej uciekać z kimś niż samotnie…

Na książkę składają się rozmowy i reportaże o ludziach, którzy po wielu latach życia w wielkim mieście zamieniają je na prawdziwą wieś. Zostawiają mieszkanie w aglomeracjach, kariery, rodzinę, przyjaciół i przenoszą się z wielkomiejskiej dżungli na wieś. Czy to ekscentrycy, szaleńcy, a może outsiderzy? Wydaje się, że każda z tych odpowiedzi jest chybiona. To raczej ludzie, którym szkoda życia, w którym brak… życia. Oni odważnie kochają tylko to, co prawdziwe, i co stanowi ich pasję.

Jest tu zatem opowieść o ekologach z Podlasia i lalkarzu z Lubelszczyzny. Są miłośnicy starych mebli i warszawiak, który zostaje rolnikiem roku! Jest kobieta winiarka, w domu której najważniejsza w telewizji jest prognoza pogody. Inni w wyremontowanej oborze zakładają studio fotograficzne…

Tak, Miastowi to książka inspirująca i zastanawiająca. To także znakomity przewodnik agroturystyczny po Polsce, jaką niewielu zna. Bo owi Miastowi już wiedzą, że najszczęśliwszym jest się wtedy, gdy ma się własny kawałek nieba.  

ANNA KAMIŃSKA, MIASTOWI. SLOW FOOD I ARONIA LOSU
WYDAWNICTWO TRIO, WARSZAWA 2011
CENA: 39 zł