Każdemu potrzebny jest wujek z Sycylii

Tak zaczyna się jeden z rozdziałów niezwykle smakowitej autobiograficznej książki Luisy Weiss(niem.) biały... Kuchnia na walizkach to pozycja dla wszystkich, którzy poszukują lekkiej lektury na jesienne wieczory….

…zawierającej prócz opisów perypetii bohaterki, moc przepisów na każdą okazję z kuchni niemieckiej, włoskiej, francuskiej czy amerykańskiej.

Luisa to kobieta, która przez wiele lat nie potrafiła znaleźć swojego miejsca na świecie. Urodzona w 1977 roku w Berlinie Zachodnim, po rozstaniu rodziców zaczyna podróżować między dwoma domami: berlińskim, gdzie mieszka wraz z mamą Włoszką a nowojorskim, do którego przeniósł się jej gapowaty tata. Na kartach książki nie ukrywa, że był to dla niej ciężki okres, który łagodziła miłość do gotowania. Będąc dzieckiem odkryła bowiem, że poprzez smaki i zapachy potraw może przenieść się do każdego miejsca na ziemi nie wychodząc z kuchni.

I tak poznając  przełomowe momenty z życia Luisy –  wyprowadzka z Berlina, praca w nowojorskim wydawnictwie, przeprowadzka do Paryża, stworzenie bloga kulinarnego The Wednesday Chef czy liczne miłosne rozterki, możemy posmakować wyjątkowych potraw, które tym momentom towarzyszą. Każdy bowiem rozdział kończy przepis na jedno lub więcej dań, które dzięki prostej narracji skłania do stworzenia choćby kryzysowej fasolki czy zupy pomidorowo-chlebowej natychmiast po poznaniu składników.

W książce znajdziemy przepisy nie tylko na zupy, ale i dania główne, przystawki czy desery. Dzięki włoskiej rodzinie Luisy czytelnik może poznać smaki sycylijskiej pizzy z anchois i eskariolą, spróbować le bracioline di Antonietta (szaszłyki wołowe z rusztu) czy zachwycić się ostrą pastą e ceci z rozmarynem i chili.

Kuchnia na walizkach to lektura zarówno dla osób, które dopiero zaczynają gotować jak i dla tych, którzy ciągle poszukują wykwintnych przepisów na oryginalne potrawy. Smacznego!

 

Kuchnia na walizkach

Luisa Weiss
Bukowy Las 2015
cena: 36,90 zł