Każdy czeka na malbeka

Winiarską tożsamość Argentyny niezmiennie określa olbrzymi pustynny region, jakim jest Mendoza. Jednak na tych mało urodzajnych, piaszczystych – pozornie wrogich uprawie glebach – powstają wina naprawdę smaczne.

Mendoza jest terenem tak suchym, że uprawy nie mogą się obejść bez wody. Zdecydowana większość winnic jest nawadniana – zagospodarowuje się przede wszystkim drogocenną wodę spływającą z Andów. Obszar ten pokryty jest licznymi korytarzami, kanałami i siecią przewodów irygacyjnych maksymalnie wykorzystujących wodę. Rozumieli to już żyjący na tych ziemiach od setek lat Indianie, którzy pierwsi stworzyli sieć kanałów nawadniających. System ten udoskonalili przybyli w XVI wieku kolonizatorzy. Dziś w Argentynie działa wiele specjalistycznych firm oferujących winiarzom wszelkiego rodzaju hydrousługi.

Europejski wpływ

Fot. Domaine VistalbaWszystko wskazuje, że winoroślVitis vinifera.. na te ziemie przywieźli misjonarze. Jezuici potrzebowali wina do sprawowania mszy, uprawiali ją zatem na własne potrzeby. Prawdziwy rozwój upraw winnej latorośli to wiek XIX i początek XX, kiedy na tereny Argentyny przybyło wielu emigrantów z Włoch i Hiszpanii. Przywieźli ze sobą wiele sadzonek winorośli, a także całą kulturę winiarską. Mimo pozornie niesprzyjających okoliczności kultura owa rozwinęła się wspaniale.
Dzisiaj Argentyna – nawet po głębokim kryzysie ekonomicznym w 2001 roku – znowu jest wielkim eksporterem wina do Europy. Jednak współczesne oblicze argentyńskiego winiarstwa uległo poważnej zmianie. Do sukcesu przyczyniły się nastawienie na jakość i poprawa technologii. Ogromne znaczenie miały również poważne inwestycje dokonane w tej branży i prestiżowe winiarskie projekty. Wielu przybywających z Europy inwestorów zainteresowanych jest produkcją naprawdę poważnych i jakościowych win, a nie masowej winnej cieczy.
Zdecydowana większość winiarni powstałych w ostatnich kilkunastu-kilkudziesięciu latach to przykłady zastosowania osiągnięć najnowszej myśli architektonicznej oraz technologii winiarskiej. Argentyńskie przedsięwzięcia dysponują najnowszym sprzętem, a armia młodych enologów z uwagą śledzi wszystkie nowinki i pomysły winiarskiego świata.

Kłopoty

Mendoza narażona jest na przymrozki, susze i nieoczekiwane wahania temperatury. Chociaż dobowa amplituda temperatur wpływa korzystnie na fizjologiczne dojrzewanie gron, to meteorologiczne niespodzianki nieraz przysporzyły winiarzom kłopotów. Oprócz przymrozków najgroźniejsze są burze z opadami gradu. Historia winiarstwa argentyńskiego zna parę przypadków, kiedy wielkie połacie winnic zostały w kilkanaście minut bezpowrotnie zniszczone przez spadające z nieba grudki lodu.
Kto jest przewidujący i stać go na to, zakłada w winnicy specjalne siatki chroniące winne łozy. Mimo wysokich kosztów wielu producentów nie chce ryzykować i chętnie inwestuje w tego rodzaju zabezpieczenia. Turyści odwiedzający winnice myślą najczęściej, że siatki ochraniają winorośl przed ptakami.

Ikona

Każdy winiarski kraj stara się „wypracować” własną odmianę koronną. W Argentynie to z pewnością malbecfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... (...). Jego pochodzenie przypisuje się Francji, gdzie znany jest m.in. jako côt lub auxerrois. Dziś najwięcej upraw z tego szczepu znajdziemy w okręgu Cahorsfrancuskie, wyłącznie czerwone wino klasy AOP z Regionu P... (...). Daje tam bardzo ciemne, ekstraktywne wina. Wspaniale zadomowił się w Argentynie, do której trafił prawdopodobnie około XIX wieku wraz z falą imigrantów przybywających z południowo-zachodniej Francji.
Malbec w wydaniu argentyńskim to solidna dawka owocu zbudowana na nutach śliwki, jeżyny i dojrzałych wiśni, podrasowana dodatkowo aromatami beczki, w której zwyczajowo wina te dojrzewają przez co najmniej kilkanaście miesięcy. Nadaje to im nieco waniliowych i dymnych nut. Tak utrzymana stylistyka winiarska pozwoliła Argentynie wypłynąć na szerokie wody – konsumenci na całym świecie cenią sobie tę dojrzałą, rozwiniętą, mocno owocową i soczystą budowę win.

Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Vistalba

Fot. M. KapczyńskiDorzecze górnej Mendozy – obszar rozciągający się wokół miasta o tej samej nazwie – uznawane jest od dawna za jedno z najlepszych siedlisk do uprawy winorośli. Herve Joyaux, którego pomysłom poświęcimy trochę uwagi, przybył z Bordeaux, aby sprawdzić winiarskie możliwości tego miejsca. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. W 1992 roku powstała spółka Domaine Vistalba – nowoczesny i ambitny projekt winiarski. Należy do niej Bodega(hiszp.) piwnica, winiarnia, firma winiarska.. Fabre Montmayou, założona w rejonie, gdzie rosną uprawy malbeka jeszcze z 1908 roku.
Herve Joyaux kupił 15 hektarów starej winnicy i rozwinął je w 88-hektarowe przedsięwzięcie. Dziś oprócz malbeka uprawia się tu cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...), chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) oraz merlota. Do dojrzewania – średnio przez 12–16 miesięcy – używa głównie beczek z francuskiego dębu. Sprawa wydajności winnicy jest traktowana dość restrykcyjne: kształtuje się na poziomie 50 hektolitrów z hektara. Winnice ulokowane są w Luján de Cuyo – jednej z najbardziej cenionych apelacji argentyńskich, gdzie siedziby ma wielu uznanych producentów.
Winnice Fabre Montmayou położone są na wysokości około 1150 m n.p.m. Gleby są tu ubogiedegustacyjne określenie wina, w którym nagromadzenie iloś... (...), kamienisto-żwirowe. Malbec przyjął się wyjątkowo udanie. Wina pochodzące stąd – nie tylko tej odmiany – są bardzo cenione jako dobrze zbalansowane, o dobrej równowadze owocu, tanin i kwasowości. Samo miejsce jest niezwykłej urody. To wielka, wypełniona kolorami przestrzeń: olbrzymie połacie zielonych winnic kontrastują z majaczącymi w tle, pokrytymi śniegiem Andami.
Wina z Fabre Montmayou powstają głównie w wersji jednoodmianowej, jednak kto chce poznać prawdziwie popisowe dzieło z tej winnicy, powinien spróbować Fabre Gran Vin. Jest to specjalna rezerwa producenta. Bardzo zaniżona wydajność winnicy (do 35 hektolitrów z hektara) i odpowiednio sprofilowany kupaż, na który składa się w 85% malbec, 10% cabernet sauvignon – reszta to merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...). Daje to winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) eleganckie, z czystym owocem i dobrą strukturą tanin. Trunek ma dobry balans i choć zawiera 14,5% alkoholu, jest dobrze wtopiony w całość szkieletu wina, nadając mu struktury tłustości i krągłości.
Aby uzupełnić obraz przedsięwzięcia Domaine Vistalba, koniecznie trzeba wspomnieć o kolejnym ich projekcie, jakim jest Bodedga Infinitus. Przedsięwzięcie to powstało od podstaw w innym regionie winiarskim – Patagonii, odległej od Mendozy 1200 kilometrów. Winiarze w Argentynie nie zasypują bowiem gruszek w popiele i cały czas szukają najlepszych miejsc, gdzie można stworzyć dobre wino. Zapewne takich miejsc do odkrycia jeszcze trochę zostało i co pewien czas dowiadujemy się o nowo zakładanych winiarniach. Możemy więc spać spokojnie, bo z pewnością ciekawa butelkatyp butelek o różnym kształcie, pojemności i kolorze, pr... z Argentyny nieraz trafi na nasze stoły.