Kino Kulinarne na Transatlantyku

W tym roku festiwal Transatlantyk zaprasza do Łodzi. Od 23 do 30 czerwca miastem zawładnie muzyka i kino. Również kulinarne!

PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL

Międzynarodowy Festiwal Filmu, Muzyki i Idei

ŁÓDŹ 2016, 23-30 czerwca 2016 roku

Kino Kulinarne to jedna z najważniejszych sekcji Transatlantyku. Podczas cyklu filmowego pod tym właśnie tytułem widzowie – jak co roku – oprócz seansów filmowych wezmą udział w wyjątkowych, inspirowanych obrazami filmowymi, kolacjach. W tym roku goście Kina Kulinarnego m.in. będą mieli okazję zjeść kolację wg menu przygotowanego przez Wojciecha Modesta Amaro(wł.) gorzki.., laureata gwiazdki Michelin i najsłynniejszego polskiego szefa kuchni oraz jurora popularnych programów telewizyjnych Top Chef i Hell’s Kitchen.

KUP BILET NA KOLACJĘ I PROJEKCJĘ

Transatlantyk przygotowuje również kulinarną ucztę dla najmłodszych uczestników Festiwalu podczas bezpłatnych warsztatów „Urwisy poznają przepisy”.

www.transatlantyk.org oraz www.facebook.com/Transatlantyk

Kluczem do Kina Kulinarnego jest zdrowa żywność, wolna od chemii i GMO, wytwarzanej w opozycji do masowej, przemysłowej produkcji, a jednocześnie idea niespiesznego spotkania i rozmowy. Poza Wojciechem Modestem Amaro autorskie menu Kina Kulinarnego przygotują wybitni szefowie kuchni: Martin Gimenez Castro, Maciej Rosiński, Justyna Słupska – Kartaczowska oraz Rafał Niewiarowski i Robert Skubisz. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, przygotowywane jest we współpracy z Berlinale. Kurator berlińskiego cyklu Thomas Struck od samego początku czuwa także nad merytoryczną koncepcją Kina Kulinarnego.  Bilet na każdy z 5 pokazów (cena wynosi 180 złotych), jest równocześnie zaproszeniem na 4-daniową kolację, która będzie miała miejsce w starannie wybranej i zaaranżowanej przestrzeni restauracyjnej na terenie EC1.

W ramach Kina Kulinarnego widzowie Transatlantyku zobaczą trzy filmy dokumentalne i dwa fabularne. Wśród dokumentów znajdują się “Off Road: Mugaritz, Feeling The Way” Pepa Gatella – portret nietuzinkowego szefa słynnej baskijskiej restauracji Mugaritz Andoniego Luisa Aduriza, zadający pytanie o uzależnienie współczesnego konsumenta od mięsa holenderski film “Need for meat” Marijn Frank oraz “Ants on a shrimp” Maurice’a Dekkersa, czyli opowieść o słynnej kopenhaskiej restauracji Noma i jej szefie, Rene Redzepim. Skład Kina Kulinarnego uzupełni dramat obyczajowy “Kwiat wiśni i czerwona fasola”, historia relacji znakomitego, choć samotnego piekarza i jego nowej pracownicy oraz kultowy “Amarcord” Federico Felliniego, wzruszający portret Włoch lat 30.

PGNiG Transatlantyk Festival nie zapomina również o edukacji najmłodszych uczestników. Cykl bezpłatnych warsztatów kulinarnych pod hasłem URWISY POZNAJĄ PRZEPISY przygotowuje łódzkie studio kulinarne Book&Cook – partner sekcji Edukacja&Inspiracje PGNiG Transatlantyk Festivalu. Warsztaty odbędą się od poniedziałku do czwartku (27-30 czerwca), w godzinach 11:00-14:00. Przeznaczone będą dla dzieci w wieku 8-13 lat. Każdego dnia w kulinarnych kursach będzie mogło wziąć udział dziesięcioro dzieci wraz z opiekunami. Tematem przewodnim spotkań jest gotowanie monochromatyczne. Codziennie mali kucharze będą przygotowywać cztery potrawy w danym kolorze – czerwonym, żółtym, zielonym i fioletowym. Przewodniczką po kulinarnej – kolorowej podróży będzie Asia Banad, licencjonowana dietetyczka Uniwersytetu Medycznego. Zapisy na warsztaty startują 9 czerwca na stronie www.transatlantyk.org. Liczba miejsc ograniczona. 

Więcej informacji o programie PGNiG TRANSATLANTYK FESTIVAL ŁÓDŹ 2016 będzie pojawiać się na stronie www.transatlantyk.org oraz na profilu www.facebook.com/Transatlantyk