Klasyk z Edesheim

W Palatynacie mówią o nim „Big Ralph”. Bez jego win nie odbędzie się tu żadne większe święto, stewardesa w Lufthansie nie obsłuży pasażerów business class, a narodowa drużyna olimpijska nie zje kolacji.

Z Ralfem Anselmannem, menedżerem i współwłaścicielem najszybciej rozwijającej się winiarni w niemieckim Palatynacie, rozmawia Michał Bardel.

Michał Bardel: Nie sposób nie zatrzymać się przy Twojej winiarni. Specjalnie tak zbudowałeś probiernię, żeby tłum klientów zajmował pół głównej ulicy w Eidesheim?
Ralf Anselmann: Właśnie o to chodziło! (śmiech). Rzecz w tym, że wiekszość zwykłych turystów zwiedzających Palatynat widzi tabliczki zachęcające do degustacji, widzi zamknięte albo nawet uchylone bramy, ale często nie ma na tyle śmiałości, żeby skorzystać z zaproszenia. Ludzie myślą, że to tylko dla tych, którzy kupują wina skrzynkami. Dlatego u nas wszystko jest otwarte na oścież, ludzie stoją na ulicy, i co więcej – degustacja jest za darmo…

Fot. Weingut Werner AnselmannMożna kosztować do woli twoich eisweinów?
No nie. Za darmo są wina do poziomu auslese(niem.) zbiór wyselekcjonowanych kiści.Jeden z 6 typów ni... (...). Ale to i tak jakieś czterdzieści etykiet!

To prawda. Nie sposób policzyć wszystkich win Anselmannów. Czasem mam wrażenie, że wstajesz rano i myślisz sobie: „O! Dzisiaj zrobię cabernet blanc”. I za chwilę rusza linia do butelkowania.
Nie tak szybko. Rzeczywiście mamy około czterdziestu odmian na przeszło 100 hektarach. To sporo. Akurat z cabernet blanc jestem szczególnie dumny. To bardzo niezwykła i rzadko spotykana odmiana wyhodowana stosunkowo niedawno przez Volkera Freytaga, mojego przyjaciela i sąsiada z Neustadt. Stworzył ją w 1991 roku w Szwajcarii Valentin Blattner. Daje aromatyczne wina z wyraźną nutą mineralności, ziemi i suchego piachu. Butelkujemy je jako wino jakościowewino o kontrolowanej nazwie pochodzenia (posiadające apelac... (...), ale z obowiązkową adnotacją „aus Versuchsanbau” – „z uprawy eksperymentalnej”.

Eksperymentujecie z Gerdem (brat Ralfa) także z czerwonymi odmianami. Jak na palatynackie standardy produkujecie ich całkiem sporo.
Kiedy byłem małym chłopcem, mój ojciec uprawiał tylko pinot noirjedna z najbardziej rozpowszechnionych i najstarszych czerwo... (...). Takie odmiany jak dornfelderNiemiecka odmiana czerwonych winogron, uprawianych głównie... (...), regent, st. laurent, merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...) czy cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) pojawiły się dopiero w latach 80. i 90. ubiegłego wieku.
Mniej więcej w tym samym czasie wprowadziliśmy dębowe beczki. Wcześniej nikt o nich nie myślał. Wina wytwarzano w wielkich kufach. Dziś mamy stalowe tanki z kontrolowaną temperaturą fermentacji i bordoskie beczki. I rzeczywiście – robimy coraz więcej czerwonych win.

Coś się zmienia w niemieckich gustach?
Trudno w to uwierzyć, ale mniej niż 40 procent win wypijanych dzisiaj przez Niemców to wina białe. A ponad połowa to czerwone. Jeszcze kilka lat temu było dokładnie na odwrót.
Zmienia się przede wszystkim styl życia. Ludzie nasłuchali się, że czerwone wina są zdrowsze, poza tym: dziś winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) pijamy głównie wieczorami, po pracy. W ciągu dnia musimy prowadzić samochody – skończyły się czasy popijania w pracy szklaneczki białego wina. A wieczór sprzyja winom czerwonym pijanym do kolacji.

Fot. Weingut Werner AnselmannAle żeby od razu merlot, cabernet sauvignon, syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ...?

Mamy też lembergery, portugiesery i frühburgundery. Każda odmiana ma swojego odbiorcę. Ja osobiście uwielbiam cabernet sauvignon z jego grubą skórką, której nie tknie się pleśń przy najbardziej wilgotnych porankach. Jest z nim trochę roboty: porządne zielone zbiorypopularne określnie przycinania kiści na krzewach.Polega n... (...), mała wydajność, ale ani śladu pleśni!

Musisz bardzo lubić cabernet sauvignon: po dornfelderze to Twoja druga czerwona odmiana pod względem powierzchni uprawy. W Twoim portfolio znajdujemy nawet jego białą wersję – Blanc de noir.
To jest bardzo popularne wino, które się świetnie sprzedaje. Skoro robimy na biało pinoty, można też próbować z cabernetem…

I wprowadzić w osłupienie klienta: tu cabernet sauvignon na biało, tam cabernet blanc… Ale jak się wytwarza wino od prawie tysiąca lat, trudno nie szukać wciąż czegoś nowego. Naprawdę Anselmannowie uprawiali tu winoroślVitis vinifera.. już w XII wieku?
Wiemy na pewno, że herb rodzinny, który dziś umieszczamy na etykietach win, nasi przodkowie otrzymali w 1541 roku, zaś z 1126 roku pochodzi pierwszy zapis nazwiska Anselmann w miejscowych dokumentach. Czy uprawiali winorośl? Robili wino? Pewności nie mam, ale – spójrz dokoła – cóż innego mogli tu robić?


Weingut(niem.) winnica, gospodarstwo winiarskie.Termin odnosi się ... (...) Anselmann

Areał: 130 ha
Odmiany białe: riesling13,5%, müller-thurgau 9,3%, sauvignon blancjedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie białych ... (...) 6,7%, grauburgunder (pinot gris) 4,4%, johanniterniemiecka odmiana białych winogron, wielokrotna krzyżówka... 3,2%, weissburgunder (pinot blanc) 2,9%, kernerniemiecka odmiana białych winogron uprawianych na obszarze ... (...) 2,6%, cabernet blanc 2,5%, siegerrebe 2,0%, silvanerodmiana białych winogron uprawiana w Niemczech, Austrii i w... 1,5%, gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... 1,2%, chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) 1,0%, morio-muscat 0,8%, ortega 0,6%, bacchus 0,6%, scheurebe 0,3%, huxelrebeNiemiecka odmiana białych winogron, uprawianych głównie w... (...) 0,1%.
Odmiany czerwone: dornfelder 12,6%, cabernet sauvignon 9%, merlot 4,6%, portugieser 4,6%, st-laurent 3,5%, spätburgunder (pinot noir) 3,0%, schwarzriesling (pinot meunier) 1,6%, dunkelfelder 1,2%, cabernet mitos 1%, lemberger 0,9%, regent 0,8%, cabernet francczerwona odmiana winogron, jedna z bardziej rozpowszechniony... (...) 0,5%, syrah 0,4%, heroldrebe 0,3%.
Wina w portfolio: 56 białych, 44 czerwone, 9 różowych i weissherbste, 22 wina słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. (beerenauslese, TBA i eiswein(niem.) wino lodowe.Typ wina wyrabianego z przemrożonych ow... (...)) oraz kolekcja win musujących produkowanych przez siostrzane Wein-und Sektkellerei Gebrüder Anselmann GmbH.
Nagrody: niepoliczalne. Złote i srebrne medale na konkursach w przeszło 20 krajach świata. Nagroda Krajowa rządu Nadrenii i Palatynatu (złota 2010, srebrna 2009) oraz Federalna Nagroda dla najlepszego winiarza roku 2010. Wina Anselmannów wielokrotnie wybierane były jako oficjalny trunek narodowej reprezentacji olimpijskiej (Pekin 2008, Turyn 2006, Ateny 2004, Sydney 2000).

www.weingut-anselmann.de