Kobiece smaki

Kobiece smaki

Moja córka nie znosi księżniczek i koloru różowego, uwielbia za to podroby i symulator ciężarówki. Królowa wina w Badenii posiada biceps grubości mojego uda i głębię głosu Jacka Kuronia. Francuzi w ciągu ostatniego roku wypili więcej różowego wina niż białego. W takich okolicznościach przyrody mogę swobodnie przyznać się do tego, że w winach i winiakach cenię sobie czasem „kobiece smaki”. I co mi kto zrobi?

Te „kobiece smaki” ująłem w cudzysłów – na wszelki wypadek. Jakby mnie kto posądził o seksizm, jakoś się dzięki nim wywinę. Na wszelki wypadek przyjmijmy, że nic takiego jak kobiece smaki w przyrodzie nie istnieje. A że jako filozof w stanie spoczynku przywykłem zajmować się przez lata także problematyką tego, co nie istnieje, spróbuję na przykładzie kilku fajnych win i jednego doskonałego brandy pokazać, o co z tymi kobiecymi smakami chodzi.

  Weingut Anselmann Gewürztraminer Spätlese 2018 Palatynat

  Weignut Anselmann Gewürztraminer Spätlese

 1. Kobiety potrafią docenić gewürztraminera: jego aromaty (płatki dzikiej róży, owoc lychee, miód lipowy, wiciokrzew) są zgoła nieidentyfikowalne dla niewprawnego męskiego nosa, do tego mają w sobie coś z dobrej perfumy. Do tego kobiety zniosą dzielnie odrobinę słodyczy – tej jest w winie Anselmanna całkiem sporo, choć to tylko wersja Spätlese(niem.) późny zbiór; jeden z sześciu typów niemieckich ... (...). Także dla mnie jest to najlepsze połączenie – takie bogactwo słodkich aromatów najlepiej się prezentuje w winach o wyraźnym cukrze resztkowymekstrakt cukrowy.Niesfermentowany cukier pozostały w winie ... i dobrej kwasowości. Z odrobiną goryczki w końcówce.
 2. Mikrosvín Mikulov Merlot

  Mikrosvín Mikulov Merlot

 3. Dalej. Kobiety wyprzedzają zazwyczaj światowe trendy, więc zanim kilkuset milionom męskich miłośników wina znudziły się ostatecznie przebeczkowane merloty i cabernety, one już od lat poszukiwały w winach nie ciężaru, lecz delikatności i elegancji aromatycznej. Spróbujcie proszę morawskiego merlota z winiarni Mikrosvin – to klasyka czerwonego wina z chłodnego klimatu!
 4. Zierfandler-Rotgipfler

  Stift Klosterneuburg Zierfandler-Rotgipfler

 5. Gumpoldskirchner Königswein to najstarsza chroniona nazwa wina w Austrii i przy okazji ulubione winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) cesarzowych i wiedeńskich dam dworu. Powstaje z kupażu odmian, na których amatorzy łamią sobie języki, tj. rotgipflera i zirfandlera, kiedyś na półsłodko, dziś już raczej całkiem wytrawnie. W obydwu przypadkach jest to wino o zaskakującej i niesłychanie ujmującej owocowości. Polecam w wydaniu Stift Klosterneuburg.
 6. Rose D’ Anjou Les Roseraies

  Rose d’Anjou Les Roseraies

 7. Nie dość, że różowe, to jeszcze półwytrawneokreślenie wina, w którym nie cały cukier – na drodze f...! Ano tak to właśnie jest w słynnej apelacji Roséfrancuski termin określający wino różowe, który zrobił... (...) d’Anjou – nieco bardziej słodko niż w Rosé de Loire, ale też nie tak cukierkowo jak w Cabernet d’Anjou. Te trzy andegaweńskie apelacje to klasyka północnofrancuskiego różu – można się zżymać na landrynkowy nos, ale to tylko jeden z elementów fantastycznie odświeżającego loarskiego rosé. Poza tym: co jest złego w landrynkach?
 8. Lepanto Azul Brandy de Jerez

  Lepanto Azul Brandy de Jerez

 9. I wreszcie, last but not least, coś mocniejszego. Brandy de Jerez, a więc winiak starzony w beczkach po słodkim sherry. Ponadto w wypadku Lepanto jest to winiak otrzymany z wina miejscowej odmiany palomino – co tu dużo gadać: kobieca wersja koniaku, gdzie zamiast wrażenia, jakbyśmy lizali starą szufladę biurka, mamy bogaty bukiet dopełniony delikatnym oleistym dotknięciem słodyczy. Niby kobiece, ale nie znam faceta, który by odmówił drugiego i trzeciego kieliszka.

Polecam zestaw win w cenie: 419 zł

Kod zestawu: Z114WYBMB