Kolejny sukces podkarpackich winiarzy!

Po raz kolejny podkarpackie wina wystartowały w międzynarodowym konkursie Muvina 2012 w Preszowie na Słowacji i po raz kolejny odniosły wielki sukces: pięć zgłoszonych win, pięć medali!

Muvina to jeden z ważniejszych konkursów winiarskich organizowanych w tej części Europy. Tegoroczna XVII już edycja była bardzo udana, degustatorzy zgodnie podkreślali, że poziom prezentowanych win, jak co roku na Muvinie, był bardzo wysoki. Od trzech lat w konkursie startują także polskie wina i co roku nagradzane są medalami.

W Muvina 2012 udział wzięło 500 win z 14 krajów, oceniało je 30 międzynarodowych degustatorów. – Na nasz konkurs zgłaszane są wina z całego świata, przyjeżdżają enolodzy i degustatorzy win z różnych krajów, po to by je oceniać i najlepsze nagradzać medalami – podkreśla  Dušan Hažír z Múzea vín v Prešove, organizator konkursu. W tym roku w gronie degustatorów byli sędziowie ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Hiszpanii, Izraela, Rosji, a także z Polski.

W konkursie wystartowało pięć win z Podkarpacia. Złotym medalem może pochwalić się Winnica Klonowego Liścia spod Strzyżowa za cuvée(fr.) zawartość kadzi, zestaw wina, wino kupażowane.Termi... (...) 2011 (kupaż odmian frontenac gris, la crescent i seyval blanc z którego świeży sok posłużył winiarzowi do dosłodzenia wina) w kategorii win białych półsłodkich. Winiarz Paweł Lisak, za to samo winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) zdobył wcześniej tytuł championa w II Galicyjskim Konkursie Win organizowanym w marcu tego roku przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia. – Bardzo się cieszę z tego medalu, bo to dowodzi, że mimo trudnych warunków klimatycznych, jakie mamy w Polsce do uprawy winorośli, w Polsce można z powodzeniem robić naprawdę dobre wina. Jestem pasjonatem, który dużo czasu poświęca na zdobywanie wiedzy, dużo czytam, cały czas się uczę i szukam pomysłów na wytyczenie kierunków technologicznych dla mojego wina – mówi Paweł Lisak.

Złoty medal otrzymało także cuvée likierowe 2009 (swenson red plus jutrzenka) z Winnicy Golesz w Jaśle. Rodzinna winnica Myśliwców ma już kilkanaście medali przyznanych za swoje wina likierowe. Srebrny medal Muvina 2012 otrzymał też hibernaljedna z najstarszych nowych białych odmian mieszańcowych,... (...) 2010, kategoria wina likierowe z Winnicy Spotkaniówka k. Rzeszowa. To również kolejny medal przyznany Krzysztofowi Kotowiczowi, właścicielowi winnicy, na międzynarodowych  konkursach winiarskich.

Ewa Wawro
Sekretarz SWP

Gratulacje dla podkarpackich winiarzy!