Krakowskim szlakiem winnym

Kolejna ważna pozycja na polskim rynku wydawniczym. Polecam nową edycję znanej broszury autorstwa Wojtka Bosaka o małopolskich winnicach. To najważniejsze kompendium tego, co w sprawach wina dzieje się w naszym województwie.

Książka nie zawiera ocen ani miejsc, ni też win samych. Wydaje się, że to jeszcze nie ten etap. Choć – z drugiej strony – prawdopodobnie nigdy ich tutaj nie znajdziemy. Wydawnictwo ma być obrazem naszych winnic połączonych w szlak. Miejsc, do których można zajrzeć, wstąpić, spróbować wina. To jak miejsca na mapie, godne do rozważenia, by je odwiedzić, kiedy na przykład jesteśmy w okolicy. Jak przewodnik, informator lub broszura turystyczna.

Ale to pozory – dla ludzi zajmujących się winem, to niezwykle ważne dzieło merytoryczne, praca porządkująca stan tego, co w małopolskim winiarstwie posiadamy już dziś. Czyli: kto, gdzie, ile i czego – w ogromnym skrócie. Każdy w Polsce, kogo winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) tyczy, winien mieć ten przewodnik. I o tym także wie już wielu – drugie, obecne wydanie ma dwukrotnie większy nakład!

 

Przewodnik po małopolskich winnicach

Gorczańska Organizacja Turystyczna, Wojciech Bosak

Umbra Design Bożena Wojtanowska

Kraków 2015