Książęta prawego brzegu

W opowieściach o Bordeaux ciągle przewija się wątek prawego i lewego brzegu Żyrondy.

Przez stulecia winiarskim „synem pierworodnym” był lewy brzeg ze słynnym systemem klasyfikacyjnym z 1855 roku i wielką piątką châteaux: Margaux, Lafite, Latour, Mouton-Rothschild, Haut-Brion wraz z arystokratycznymi właścicielami oraz dominującym tu królem wszelkich odmian cabernetem sauvignon.

Życie idzie naprzód, mody i gusta się zmieniają, miejsca jednych zajmują inni. Powoli, krok za krokiem, prawy brzeg zaczął odgrywać coraz większą rolę. Miejsce caberneta w sercach (i kieliszkach) ludzi zaczął zajmować merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...), coraz mniejszą rolę zaczęto zwracać na historyczne klasyfikacje, a „demokratyczny” klient ma za nic pochodzenie społeczne właścicieli winnic.

Obok wielkiej piątki z lewego brzegu pojawiła się wielka dwójka z prawego: Château Cheval Blanc, ale przede wszystkim Château Pétrus – od lat najdroższe winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) świata.

Château Pétrus należy do Jeana-François Moueix, jednego z wielu Moueixów „rządzących” na prawym brzegu.

Fot. W. GiebutaTo dziś prawdziwa winiarska dynastia. Jej założycielami byli dwaj skromni bracia, którzy przywędrowali do Libourne na początku XX wieku. Jeden z nich był hodowcą bydła, a drugi prowadził kilka sklepików mleczarskich w Paryżu. Trudno porównać ten skromny background ze znamienitymi arystokratycznymi rodami prowadzącymi winiarski biznes po drugiej stronie rzeki.

Starszy z braci Antoine Moueix dał początek gałęzi, która gniazdo rodowe stworzyła w Château Taillefer w Pomerol, młodszy Jean Moueix osiedlił się w Saint-Emilion, a Château Fonroque stało się siedzibą drugiej gałęzi rodu.

Jean ma dwóch synów – Jean-Pierre Moueix stworzył jedno z największych imperiów winiarskich w Bordeaux, przejmując wiele małych châteaux. W 1945 roku stał się posiadaczem 50 proc. udziałów w Château Pétrus, by po latach zostać jego jedynym właścicielem. Po jego śmierci własność odziedziczył jeden z synów Jeana-François, a resztę dziedzictwa objął drugi syn – Christian, w 2007 roku wybrany człowiekiem roku przez prestiżowe angielskie pismo winiarskie „Decanter”.

Château Fonroque prowadzone jest przez potomków Jeana Moueix – założyciela tej gałęzi rodu: najpierw Jeana-Antoine’a, potem jego syna Jeana-Jacques’a, by w 2001 roku przejść pod zarząd Alaina Moueix – prawnuka założyciela rodu. Alain Moueix pełni dziś także zaszczytną funkcję prezydenta apelacji Saint-Emilion.

Najważniejsze posiadłości należące do rodziny Moueix

Christian Moueix
Château Magdelaine, Saint-Emilion
Château La Fleur Pétrus, Pomerol
Château Trotanoy, Pomerol
Château Lagrange, Saint-Julien
Château Moulin du Cadet, Saint-Emilion
Château Canon-Moueix, Canon-Fronsac
Château Canon de Brem, Canon-Fronsac
Château La Dauphine, Fronsac
Dominus Estate, Napa Valley California

Jean-François Moueix
Château Pétrus, Pomerol

Catherine Moueix
Château Taillefer, Pomerol
Château Tauzinat l’Hermitage, Saint-Emilion

Alain Moueix
Château Fonroque, Saint-Emilion
Ingwe Estate, Stellenboschmiasto w południowo-zachodniej części Kraju Przylądkoweg... (...), RPA