Ku inspiracji

Czy wiedzą Państwo, co można znaleźć między włoskim prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich ... Bosco di Gica Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) a sherry Williams & Humbert Dos Cortados Palo Cortado VOS? Otóż ni mniej, ni więcej tylko 999 innych znakomitych win.

Nie jest to bynajmniej opis półki z trunkami będącej materializacją marzeń każdego winomana, ale zawartość książki zredagowanej przez Neila Becketta (ze wstępem Hugh Johnsona), która w 2010 roku trafiła do polskich księgarń.

1001 win, których warto spróbować – ten tytuł mówi wszystko. Spektrum opisanych trunków jest doprawdy przeogromne, tak samo jak wielość ich stylów i tradycji winiarskich. Wszystko ujęte zostało w porządku alfabetycznym i pogrupowane w iście degustacyjnym szyku, poczynając od win musujących poprzez białe i czerwone, a na wzmacnianych kończąc. Nic, tylko zasiąść do degustacji, przepraszam, do… lektury.

Fot. ArchiwumLiczba opisanych w książce trunków może przyprawić o zawrót głowy. To zadanie, któremu nie byłby w stanie sprostać jeden człowiek, dlatego autorów haseł jest niemal pięćdziesięciu. Poszukiwanie jakiegokolwiek wspólnego mianownika dla wszystkich zebranych tu win to trud daremny. Ale nie to było zamiarem Neila Becketta.

Trop interpretacyjny kryje się w tytule książki. Wina, których warto spróbować, nie roszczą sobie prawa do bycia winami najlepszymi. Wybór jest tu kwestią subiektywną, tak samo jak subiektywne są smak i gusta. Podejrzewam, że wielu z nas mogłoby stworzyć inny, równie interesujący zestaw, więc dyskusja na temat doboru trunków nie ma w kontekście tej książki większego sensu.

Również wymiar edukacyjny nie jest tu najważniejszy, bowiem charakterystyki poszczególnych win są dość krótkie, a przy tym niejednorodne – niektóre z nich eksponują historię, inne zaś więcej uwagi poświęcają walorom smakowym lub metodom produkcji.

Z tego względu należy ją przede wszystkim traktować jako smakowitą inspirację. To niczym kolekcja map miłośnika zamorskich podróży, które nawet nigdy niezrealizowane, stale będą zapładniały jego myśli.

1001 win, których warto spróbować
Red. Neil Beckett
Muza SA, Warszawa 2010
Cena: 80–120 zł