Kuchnia lekiem na całe zło

Już dawno nie chłonęłam z takim zainteresowaniem kolejnych stron książki. Wzbudziłam tym wielkie zaciekawienie mojego męża. Gdy zobaczył jej tytuł, w jego oczach widać było przerażenie.

Fot. ArchiwumNie dowierzał, że to opowieść o życiu i książka kucharska w jednym. Szybko jednak zmienił zdanie, gdy skosztował smakołyków barwnie w niej opisanych.

Brian O’Reilly w niezwykle sugestywny sposób przedstawia życie dziewczyny, która traci ukochanego męża. Aby zapomnieć o kłopotach i tęsknocie, wkracza do niezwykłego świata kulinariów. W skupieniu i z ogromną starannością przygotowuje wiele znakomitych dań, znajdując dzięki temu sposób na życie oraz przyjaciół.

Mimo że książka zawiera zaledwie 23 przepisy kuchni włoskiej, inspiracji na wspaniałe potrawy jest w niej o wiele więcej. Autor tak barwnie opisuje rytuał przygotowywania dań, że aż trudno oprzeć się pokusie odłożenia książki na bok i udania się do własnej kuchni, aby przygotować opisywane potrawy. Ich obrazy są tak sugestywne, że wszystkimi zmysłami czuje się opisywane danie i brak przyjemności jego kosztowania staje się katuszą. Jedno jest pewne: tej książki nie można czytać, będąc głodnym.

Kawalerowie Angeliny to opowieść zaskakująca nie tylko dzięki swoim walorom kulinarnym. Autor rzadko pozwala właściwie odgadnąć przebieg wydarzeń, co jest niezwykle przyjemne i pobudza ciekawość jeszcze bardziej. Przepisy, którymi przeplatane są fragmenty książki, na pierwszy rzut oka mogą przerazić swoją formą osoby mniej znające się na kulinarnych wojażach. Zapewniam jednak, że opisy kolejnych czynności wróżą powodzenie każdemu, kto spróbuje się z nimi zmierzyć.

Pomysł połączenia opowieści z książką kucharską uważam za świetny! Elementarzy kulinarnych chyba wszyscy mamy już dość. W zamian za to w tej pozycji mamy sentyment do bohaterów, których gust czasem podobny do naszego daje dodatkową przyjemność i poczucie, że ktoś, kogo znamy, lubi to, co będziemy gotować być możne pierwszy raz w życiu. Polecam zwłaszcza przepis na pieczonego kurczaka według opisu autora. Efekt murowany!

Kawalerowie Angeliny
Brian O’Reilly
Wydawnictwo Replika
Zakrzewo 2012
Cena: 34,90 zł