Kuchnia pod żaglami

Czasami poszukiwanie drogi wiodącej do celu może zająć wiele długich lat. Zdarza się też, że kiedy już pełni optymizmu na nią wkroczymy, okazuje się być nader kręta i zdradliwa, i tylko siła charakteru pozwala nam nadal nią podążać.

Czytając książkę Davida Shallecka, odnosi się wrażenie, że taką właśnie drogę autor pokonał. Kucharz z powołania postanawia porzucić ciepłą posadkę w restauracji w Stanach Zjednoczonych, aby szukać szczęścia, praktykując w restauracjach we Francji i Włoszech. Decydując się na opuszczenie rodzinnych stron, David ma jasno wytyczony cel: chce zostać prawdziwym szefem, takim, dla którego gotowanie jest zwierciadłem duszy. Nie przypuszcza tylko, jak wiele różnych doświadczeń stanie się jego udziałem, zanim wreszcie zrealizuje swoje zamierzenie. Wydatnie przyczyni się do tego posada kucharza na luksusowym jachcie żeglującym po wodach Morza Śródziemnego. To właśnie na majestatycznej, świeżo odremontowanej „Serenity” David dwoi się i troi, pragnąc zdobyć uznanie w oczach bardzo wymagających pracodawców.

Na podstawie swych bogatych i różnorodnych doświadczeń David napisał książkę przepojoną śródziemnomorskim klimatem, w której bardzo sugestywnie przedstawił zarówno przygotowywane przez siebie posiłki, jak i odwiedzane porty oraz codzienne życie na jachcie.

Warto odbyć taką wakacyjną podróż marzeń, jeśli nie w „realu”, to za pośrednictwem tej pełnej słońca i zapachów książki. Zarówno smakosze, jak i żeglarze znajdą w niej coś dla siebie; warunek jest jeden – w żadnym wypadku nie należy zagłębiać się w jej lekturę będąc głodnym.

Śródziemnomorskie lato
David Shalleck, Erol Munuz
Wydawnictwo Literackie
Kraków, 2012
Cena: 34,90 zł