Kuchnia telewizyjna

Gotowanie na wizji stało się doskonałym sposobem dla mniej lub bardziej zaawansowanych kucharzy na zaistnienie w tzw. show biznesie. Dla widza korzyść z tego taka, że może podpatrzeć mistrzów w akcji: jak mieszają, obierają, przekładają itp.

Techniki gotowania trudno nauczyć się z książek, ale przepisy łatwiej analizować w formie pisanej, najlepiej na kartce papieru.

Tym tropem poszli twórcy śniadaniowej telewizji „Dzień Dobry TVN” i postanowili wydać w formie książkowej zbiór przepisów na dania, które powstawały na oczach widzów tego programu. Jak na porządny zbiór przystało, autorów przepisów jest wielu (wśród nich m.in. znana z promocji kuchni azjatyckich Daria Ładocha, Piotr Kucharski, Andrzej Polan czy zwyciężczyni II edycji Master Chef Polska – Beata Śniechowska), przepisy różnorodne, a to, co je łączy, prócz telewizyjnej premiery, to łatwość wykonania. Smakowite śniadania, obiady i kolacje, słodkiewino o dużej zawartości cukru naturalnego lub dodanego.. przekąski i zdrowe podjadajki układają się w całkiem sympatyczny poradnik na całodzienne menu, wzbogacony opowieściami o wybranych produktach. Od czasu do czasu głos daje jakaś telewizyjna gwiazda, dzieląc się kulinarnymi haiku typu „curry dodaję do wszystkiego – Bartosz Węglarczyk”, więc czytelnik przy okazji ociera się o wielki świat.

Przećwiczyłam na dzieciach uroczą zupę marchewkowo-imbirową z dodatkiem soku jabłkowego i mascarpone. Bardzo prosta, pyszna i zdrowa. W kolejce czekają krewetki z czarnym makaronem i korzenne gruszki gotowane w cydrze i podawane z kwaśnymi lodami. Fajnych pomysłów jest tu naprawdę sporo, a całość okraszona ładnymi zdjęciami i grafikami. Książka przypadnie do gustu warzywolubnym owocożercom – zgodnie z najnowszymi trendami mięs jest tu zdecydowanie mniej. Jak dla mnie mogłyby tu znaleźć się więcej przepisów rybnych, ale i tak Pysznie i zdrowo stanie na półce kuchennej pierwszej pomocy wśród innych podręcznych donosicieli pomysłów na łatwe i zdrowe dania.

Pysznie i zdrowo. Od rana do wieczora
Pod redakcją Aleksandry Kiełczykowskiej
Dom Wydawniczy Rebis, wydanie I
Poznań 2015