Kupaż z jednej odmiany

Podglądanie winiarza przy pracy, szczególnie w tej końcowej fazie, kiedy szuka złotej proporcji w kupażowaniu wina z różnych odmian lub przynajmniej różnych partii, to zawsze ogromna frajda.

Zwłaszcza jeśli nie robi się tego z ukrycia, ale ma przywilej skosztowania tego i owego, któremu to kosztowaniu towarzyszy uzasadnienie: to dla odrobiny ciała, to żeby złagodzić taniny, troszkę tego dla lepszej kwasowości…

Fot. Archiwum Pałac MierzęcinAle może być jeszcze ciekawiej. Można samemu zabrać się za taki kupaż. Tak się zdarzyło z winem rondo 2013 z Pałacu Mierzęcin. Jesienią ubiegłego roku miałem okazję w niewielkim, czteroosobowym gronie pracować nad odpowiednią kompozycją tego wina, które – choć nie jest kupażem, boć to rondo stuprocentowe – to jednak powstało z kilku różnych partii wina bazowego. Poszczególne zbiorniki zawierały bowiem winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) z owoców zebranych w różnych terminach, na różnych działkach i fermentowanych na różnych drożdżach. Zawartość tanku nr 3 (o ile dobrze pamiętam) uderzała w nos kwiatami niczym najlepszy dornfelderNiemiecka odmiana czerwonych winogron, uprawianych głównie... (...), tank nr 9 (jeśli się nie mylę) zapewniał odpowiedni kręgosłup i treściowość taniczną, z tanku nr 21 (albo 12, nie dam głowy) wyjęliśmy ponadto nieco aksamitności i łagodności. W ten sposób około drugiej w nocy po wielokrotnym rytualnym łączeniu i rozłączaniu, mieszaniu i kosztowaniu, bieganiu między zbiornikami oraz zażartej dyskusji, otrzymaliśmy blend, który w drodze kompromisu zadowolił wszystkich.

Czy będzie smakował? Polskie czerwone wina to trudny kawałek chleba. Nie głaszczą nas aksamitnością, nie rozpieszczają konfiturą, co tu dużo gadać – nie należą do najłatwiejszych w odbiorze. Za to bywa, że – podobnie jak część niemieckich czerwonych win – znakomicie sprawdzają się przy stole, w towarzystwie najbardziej nawet wyszukanych dań. Rondo 2013 do pieczeni z dzika, do zrazów wołowych, do steku nawet, to wybór więcej niż rozsądny. Może zaskoczyć największych sceptyków.

Rondo
Pałac Mierzęcin, Region Zielonogórski, Polska
szczep: rondo
czerwone,  0,75 l