Kupujcie wina od Kurniawana

Od drugiego tygodnia grudnia można kupować wina z kolekcji Rudy’ego Kurniawana – największego oszusta winiarskiego w historii. Są to jednak wina prawdziwe.

Wczoraj natomiast pod nadzorem policji w Teksasie zniszczono ponad pięćset butelek fałszywych win, które znaleziono w domu Kurniawana. Jego samego skazano w zeszłym roku na dziesięć lat więzienia za fałszowanie zawartości butelek i ich etykiet oraz za próbę wprowadzenia ich na aukcyjny rynek – co zresztą częściowo mu się udało. Głównym poszkodowanym był wówczas znany milioner-kolekcjoner Bill Koch, który założył mu sprawę i doprowadził do jego skazania. Dodatkowo Kurniawan próbował wyłudzić pożyczkę w wysokości trzech milionów dolarów pod zastaw posiadanych „kolekcyjnych” flaszek. Produkował je w swoim domu w Los Angeles napełniając różną zawartością i oklejając drukowanymi przez siebie etykietami. Wśród zniszczonych wczoraj flaszek są m.in. „Romanée-Conti” i „Château Pétrus”.

Fot. txauction.com

W piwnicy Kurniawana znaleziono jednak aż pięć tysięcy butelek z prawdziwym winem. Także je zajął sąd i wystawił na aukcję. Można je oglądać i licytować na stronie txauction.com. Trzeba się jednak śpieszyć – czasu na decyzję pozostało niewiele. Nie można już natomiast kupić luksusowych aut oszusta – zostały zlicytowane wcześniej.

„Decanter”

Wojciech Gogoliński