Kwintesencja smaku w Warszawie i Poznaniu

Za nami pierwsze spotkania dla najlepszych szefów kuchni zorganizowane przez żółty przewodnik Gault&Millau Polska.

Ich celem jest wyróżnienie najzdolniejszych kucharzy w regionie (nasz kraj został umownie podzielony na cztery regiony), możliwość podzielenia się doświadczeniami i kulinarnymi inspiracjami, a także integracja środowiska gastronomicznego w Polsce. Do udziału zapraszani są ci szefowie kuchni, których restauracje znalazły się pod lupą inspektorów Gault&Millau. Już sam udział w spotkaniu pod hasłem „Gault&Millau Tour” jest dla uczestnika dowodem jego uznania.

15 czerwca w Warszawie (region Centrum) i 29 czerwca w Poznaniu (region Wielkopolska i Dolny Śląsk) poznaliśmy pierwszych laureatów prestiżowych nagród przyznawanych w pięciu kategoriach: Szef Roku, Szef Jutra, Młody Talent, Kobieta Szef i Kuchnia Tradycyjna.

W regionie Centrum Szefem Roku został absolwent francuskiej szkoły Le Cordon Bleu Dariusz Barański, szef kuchni restauracji Concept 13, która była gospodarzem warszawskiego spotkania. Nagrodę w kategorii Szef Jutra odebrał Michał Bryś z restauracji L’Enfant Terrible, który doświadczenie zawodowe zdobywał w najlepszych światowych restauracjach uhonorowanych gwiazdkami Michalina. Młodym Talentem okazał się Piotr Ślusarz, uczestnik pierwszej edycji programu kulinarnego „Top Chef” z restauracji R20. Tytuł Kobieta Szef powędrował do Małgorzaty Marchewki z restauracji Winkolekcja, która gotowaniem zajmuje się od ponad 25 lat. Szefem Kuchni Tradycyjnej został Kamil Mateńka z restauracji Pod Gigantami.

 

Najlepsi Szefowie Kuchni z Regionu Centrum

Tytuł Szefa Roku Gault&Millau Tour w regionie Wielkopolska i Dolny Śląsk trafił do Michała Kuter, właściciela i szefa kuchni restauracji A nóż widelec. Nagroda dla najlepszego Szefa Kuchni Tradycyjnej powędrowała do Andrzeja Klimka z Pałacu Tłokinia, który gotował dla Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz gwiazd polskiego showbiznesu. Najlepszą Kobietą Szefem okrzyknięto Justynę Słupską Kartaczowską z Restauracji Acquario, z wykształcenia historyka sztuki, która doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. w nagrodzonej dwoma gwiazdkami Michalina francuskiej restauracji La palme d’Or. Szefem Jutra został Tomasz Połom z Uroczyska Siedmiu Stawów, zaś tytułem Młody Talent został uhonorowany Adam Adamczak z restauracji Concordia Taste, w której odbywało się poznańskie spotkanie.

Fot. M. Zakrzewski

 

W obu miastach nagrodzeni szefowie kuchni mieli okazję zaprezentować swoje popisowe dania zaproszonym gościom.

 

Na przygotowanie potrawy każdy laureat miał pól godziny – proces przygotowawczy często przypominał ten oglądany w znanych telewizyjnych programach kulinarnych.

Fot. M. Zakrzewski

Kolejne spotkania w ramach Gault&Millau Tour odbędą się we wrześniu w Gdańsku i Krakowie. Już dziś serdecznie na nie zapraszamy!

Patronem medialnym spotkań jest magazyn CZAS WINA.

Justyna Abdank-Kozubska