La Tâche 1993 Domaine de la Romanée-Conti

Pisałem niedawno o grand cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... Richebourg, określając je jako trzecie z wielkiej trójki win pochodzących z legendarnej Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Romanée-Conticzerwone wino francuskie AOC z Burgundii, produkowane wyłą.... Dzisiaj przyszedł czas na kolejne winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), La Tâche, wraz z którym wstępujemy, no właśnie, jak wysoko? Dla wielu burgundofilów La Tâche jest największym czerwonym winem Burgundii, większym od samego Romanée-Conti.

Sam nie umiem się wypowiedzieć, gdyż – jak by tu rzec – brak mi materiału dowodowego. La Tâche piłem dwa razy w życiu; był to rocznik 1997 i jego posmakposmak jest ostatnim wrażeniem, jakie pozostawia w ustach k... (...) dotąd czuję w ustach. La Tâche znakomicie się starzeje, ale też jest dostępniejsza wcześniej niż Romanée-Conti; jest także winem potężniejszym, pełniejszym i to może uwodzić jego fanatyków. Cała reszta to opowieść o setkach niuansów – niech jednak opowiadają ci, którzy pili oba te wina.

Fot. ArchiwumHistoria tej parceli jest złożona, przede wszystkim ze względu na nie całkiem jasny jej obszar, będący od lat monopolem Domaine de la Romanée-Conti. Jest on sporo większy od winnicy Romanée-Conti, obejmuje 6 ha, ale też w dziejach ulegał różnym fluktuacjom ze względu na wcielanie weń lub wydzielanie z niego parceli zwanej Les Gaudichots: kilkadziesiąt lat temu, gdy kształt Tâche ostatecznie się ustalił, większa część Les Gaudichots na zawsze weszła w jej krąg; na zewnątrz pozostały małe fragmenty tychże klasyfikowane jako premier cru. Kogo nie stać na  La Tâche, niech szuka zatem Les Gaudichots; nie ma ich dużo, lecz są fantastyczną okazją zakupową.

Wróćmy jednak do sedna. O terroir La Tâche powiada się, że jest bardzo jednorodne i dobrze odporne na kaprysy roczników; z roku na rok, słota czy pogoda, daje z nielicznymi tylko wyjątkami wina podobnej i zawsze najwyższej klasy. Winifikacjatermin używany na określenie wszystkich etapów produkcji ... (...) jest tradycyjna, przebiega w otwartych kadziach dębowych; większość gron nie jest odszypułkowana; następnie wino jest w całości starzone w nowych beczkach. Uprawa prowadzona jest od wielu lat wedle zasad biodynamicznych, podobnie jak na wszystkich innych parcelach posiadłości.

Rocznik 1993 uchodzi w Burgundii za dość trudny, lecz zarazem ciekawy; z pewnością o wiele lepszy od bardzo słabego 1993 w Bordeaux. Oceny są od fantastycznych do bardzo dobrych, jedynie Allan Meadow, który miał okazję pić wino parokrotnie, zauważa dość istotne różnice między poszczególnymi butelkami; niektóre były zdecydowanie mniej przekonujące. O tej najlepszej pisał w 2008 między innymi: „nadzwyczajna głębia, ogromna złożoność i finisz, który wydaje się wieczny”. Clive Coates ocenił wino na maksymalne 20 punktów, pisząc o nim: „Wielowymiarowe i bardzo, bardzo, bardzo rasowe. Bez wątpienia wielkie”. Butelkę La Tâche 1993 już – a właściwie dopiero teraz – można otworzyć, w dobrych warunkach przetrwa jeszcze kilkanaście lat. Ale po co czekać?

 

Marek Bieńczyk
Pisarz i krytyk winiarski, laureat nagrody literackiej Nike 2012, współpracuje z „Forbesem”, „Magazynem Wino” oraz portalem winicjatywa.pl