O popularnym i szeroko dostępnym polskim serze z niebieską pleśnią zrobiło się głośno w ubiegłym roku, kiedy zdobył Grand Prix podczas „Czasu Dobrego Sera” w Sandomierzu. Specjalna wersja Lazur Błękitny Old.
Ser rokpol to dobrze zaszczepiona na polskim gruncie odmiana francuskiego sera pleśniowego roquefort, który swój smak zawdzięcza szlachetnej pleśni Penicillium roqueforti. Od 1959 roku produkuje go spółdzielnia mleczarska w Nowych Skalmierzycach, niewielkim mieście w Wielkopolsce, która w roku 1998 postanowiła nadać mu wdzięczną nazwę Lazur. Bardzo zbliżonym do tego sera jest popularny w Czechach i na Słowacji ser Niva, jak również duńskie sery z niebieską pleśnią. Polski lazur już dawno został doceniony przez konsumentów zagranicznych. Otrzymał nominację w prestiżowym węgierskim Konkursie Serów Europejskich. Święcił również triumfy podczas Fancy Food Show w Nowym Jorku oraz na targach spożywczych PRODEXPO w Moskwie. Spółdzielnia mleczarska z Nowych Skalmierzyc to drugi obok Spomleku duży producent, który pokazuje, że wystarczy odrobina wysiłku i dobre sery można produkować również w warunkach przemysłowych.
Przerost błękitnej pleśni (której żyłki tworzą fraktale rozbitej porcelany) nadają mu charakterystyczny grzybowy smak, pełen wytrawnej goryczy i słoności. Niebieska pleśń jest w tym serze dominująca, ale kiedy posmakposmak jest ostatnim wrażeniem, jakie pozostawia w ustach k... (...) wygasa, dopełnia go jedwabny śmietankowo-orzechowy aromat, który znamy z najdelikatniejszych pleśniowych serów.
Sprawdza się do sałatek, zwłaszcza w towarzystwie gruszek, bądź w postaci gęstych sosów, którymi polewać można prażone orzechy laskowe.