Lekko i wakacyjnie

Czegóż tu nie ma: słońce, plaża, wspaniałe jedzenie, wyśmienite winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), nieodparty urok Marsylii oraz kryminalna intryga, w którą dał się wplątać detektyw Sam Levitt, bohater poprzedniej książki Petera Mayle’a Wytrawnyokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... przekręt.

Tym razem działa w świecie nieruchomości i musi rozprawić się z bardzo zdeterminowanymi inwestorami, którzy są w stanie posunąć się do prawdziwie kryminalnych metod, aby tylko pozbyć się niebezpiecznego rywala. Bardzo szybko Sam przekonuje się, że gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, nawet ludzie roszczący pretensje do arystokratycznych korzeni, zapominają o dobrych manierach.

Ale wątek sensacyjny, podobnie jak i w poprzednich książkach Petera Mayle’a, zdaje się być tylko pretekstem do przedstawienia pełnej nieodpartego uroku atmosfery południa Francji z barwną mozaiką jej kolorów i zapachów. Z niemal każdego zdania bije wielka fascynacja autora Prowansją, tak bardzo różniącą się od reszty kraju, który postanowił jakiś czas temu uczynić swym domem. Mimo że tym razem główny bohater nie jest wplątany w intrygę bezpośrednio związaną z winem, jest ono obecne prawie na każdej stronie, ponieważ bohaterowie niemal bez przerwy jedzą, piją znakomite wina lub o nich rozmawiają, planując, co w najbliższym czasie będą… jeść i pić. Dla czytelnika najważniejsza jest konkretna informacja, w jakiej restauracji bohaterowie planują oddawać się rozkoszom podniebienia, gdyż miejsca są nieprzypadkowe. Autor wybrał je, z rozmysłem podając nazwy, a czasami nawet adres, tak że chciałoby się natychmiast spakować walizkę i skorzystać z zamieszczonych w książce wskazówek. A że wakacje akurat nadchodzą, może warto podążyć tym winno-kulinarnym tropem, zabierając niewielki objętościowo Marsylski szwindel ze sobą w charakterze przewodnika kulinarnego. Nie podejrzewam, aby korzystający z niego smakosze odczuli po odbytej podróży rozczarowanie.

Marsylski szwindel
Peter Mayle
Prószyński Media Sp. z o.o.
Warszawa 2013
Cena: 28 zł