Matteo Lunelli szefem IWSC 2016

Dziś Matteo Lunelli, dyrektor zarządzający winiarni Ferrari oraz Lunelli Group zostanie oficjalnie ogłoszony szefem najważniejszego konkursu win i alkoholi na świecie, londyńskiego International Wine & Spirit Competition (IWSC) na rok 2016.

To wielkie wyróżnienie dla szefa wytwórni produkującej jedne z najlepszych win musujących na świecie. Decyzja zapadła kilka dni temu.
Konkurs powstał w roku 1969 i był jednym z pierwszych na świecie tej miary. Dziś jest najważniejszym forum do oceny win, destylatów i likierów. W skład jego jury wchodzą sędziowie z tytułami Master of Wine, handlowcy, sommelierzy, nauczyciele winiarscy, kiperzy i uznani dziennikarze. Corocznie rada konkursu wybiera na roczną kadencję swego prezydenta spośród najbardziej wpływowych osobistości ze świata wina. Do tej pory spośród Włochów byli nimi między innymi:  markiz Leonardo de ’Frescobaldi oraz markiz Piero Antinori.
Giulio Ferrari założył w Trydencie najstarszą wytwórnię win musujących wyrabianych metodą klasyczną w 1902 roku. Wina stały się tak popularne, że pan Ferrari nie mógł nadążyć z produkcją. Z pomocą przyszedł mu sąsiad – Bruno Lunelli – producent i właściciel rozlewni win, który w 1952, po śmierci Gulio, odkupił cały interes.
Matteo Lunelli jest wnukiem Bruna, zaś wytwórnia rozrosła się wielkich rozmiarów. Oprócz win musujących Ferrari, Grupa Lunelli wytwarza słynną wodę mineralną Sugiva, grappę Segnana, wina ciche w Trydencie, Toskanii i Umbrii. Jest także współwłaścicielem słynnej marki prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich ... Bisolnajwiększy producent prosecco di conegliano-valdobbiadene i... (...)
Po nominacji, Matteo Lunelli powiedział, iż jest zaszczycony tym wyróżnieniem, bowiem docenia, jaką rolę odgrywa IWSC w promocji jakości win na arenie międzynarodowej.

Na zdjęciu: Matteo Lunelli (fot.archiwum Gruppo Lunelli)
tekst: Wojciech Gogoliński