Michel Rolland w Krakowie!

Michel Rolland – wielki twórca win i latający winemaker(ang.) twórca, kreator wina.Termin szeroko określający os... (...) – przyjechał po raz pierwszy do Polski.

Gościł w Krakowie na zaproszenie magazynu „Czas Wina”, który uhonorował go wraz z Jairem Agopianem (Rolland jest jego doradcą), tytułem „Człowiek Roku 2011”. Uroczystość oficjalnego nadania tytułu odbyła się podczas 9. Międzynarodowych Targów Enoexpo.

Fot. ArchiwumDegustację znakomitych win z winnic Telish i Castra Rubra poprowadził z dużą klasą Jair Agopian. W tym czasie bowiem mistrz Rolland, jak na latającego winemakera przystało, unosił się wysoko nad Krakowem. Perturbacje pogodowe opóźniły jego przylot. Degustowano cztery wina: Telish MerlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... 2008, Telish Cabernet Sauvignon-Merlot 2008, Nimbus Syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... 2008 oraz szczególnie chwalone Via Diagonalis 2007. Słodkim akcentem kończącym spotkanie z „Człowiekiem Roku magazynu Czas Wina” na krakowskich Targach Enoexpo, były trufle przygotowane przez restaurację Scandale Royal.

Kolejna część uroczystości odbyła się w podkrakowskim Dworze Sieraków. Na tę okazję skomponowano specjalne menu na wieczorną kolację. Na pierwszy ogień poszły polskie sery: tradycyjne kozie i owcze z wytwórni Magdalenka oraz doskonałe, długo dojrzewające Bursztyn i Rubinbułgarska odmiana czerwonych winogron, krzyżówka szczepó... (...) marki Old Poland.
Po krótkim powitaniu gości i laureatów, którzy tym razem stawili się już w komplecie, wydawca „Czasu Wina” Paweł Gąsiorek zaprosił zgromadzonych do stołów. Kolejne dania, jak wyjaśniał w komentarzu do menu jego autor, Szymon St. Kamiński, zostały starannie dobrane do win Jaira Agopiana i jednocześnie nawiązywały do tradycji kulinarnych krajów, z których pochodzą laureaci. I tak na przykład zaskakujący zwrot akcji, jakim było pojawienie się przed daniem głównym wytrawnegookreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... sorbetu, o lekko alkoholowej proweniencji, został wytłumaczony normandzkim obyczajem. Zdecydowanie mniej kontrowersji wzbudziła ciepła przystawka z baraniny pachnącej bałkańskimi ziołami. Jako danie główne podano udka gęsie – choć polskie (prosto z Podlasia, dostarczył je czołowy producent drobiu Cedrob), podane w słodkim sosie, nabyły zdecydowanie egzotycznego smaku. Wśród win, obok wspomnianego już Via Diagonalis 2007 najwięcej emocji wśród gości Gali wywołało wyśmienite Castra Rubra 2007. Wina serwowano w eleganckich kieliszkach Hybrid od Spiegelau.

Fot. ArchiwumLaudację wygłosił redaktor naczelny „Czasu Wina” Wojciech Gogoliński, podkreślając w niej zasługi Rollanda i doskonałość smaku bułgarskich win powstających w winiarni Agopiana. W odpowiedzi Rolland zauważył skromnie, że jego zadaniem jest „tylko” namawianie winiarzy do robienia coraz lepszych win, a konsumentów – do ich picia. – Mam nadzieję, że Polska również idzie tą drogą – powiedział Michel Rolland.

Dalej nastąpiła tradycyjna “koronacja” laureatów czapkami krakowskimi z obowiązkowym pawim piórem oraz podział tortu przygotowanego przez firmę Consonni. Tortu zupełnie niezwykłego, bo w kształcie… skrzyni na wina, który sam w sobie stanowił absolutnie zadziwiające dzieło kulinarnej sztuki.

W rozmowach z gośćmi Gali Michel Rolland podkreślał swoją miłość do wina i do zawodu, który wykonuje – nikogo więc nie zdziwiło, że gdy Jair Agopian pojawił się na Gali z kilkoma próbkami nowych win, Rolland z radością zabrał się do pracy…

 

Michel Rolland
Najbardziej znany na świecie „latający” winemaker, doradca winiarski w ponad stu winiarniach w 16 krajach.
Rocznik 1947. Pochodzi z rodziny winiarskiej z bordoskiego Libourne. Ukończył studia
enologiczne w Bordeaux. W 1973 roku wraz z żoną kupił laboratorium winiarskie w Libourne, które jest dziś jedną z najważniejszych placówek tego typu na świecie.
Konsultacji winiarskich udziela od 1985 roku. Posiada 12 własnych winiarni, głównie w Bordeaux, ale także w Argentynie i Południowej Afryce.

Jair Agopian
Jest właścicielem i kieruje na co dzień jedną z najbardziej cenionych i nowoczesnych winiarni w Bułgarii.
Rocznik 1959. Prowadził interesy w różnych dziedzinach, m.in. bankowości. Odnalazł się dopiero w winiarstwie. Pierwszym jego zakupem była stara wytwórnia Telish, później wybudował słynną Castra Rubrę, położoną obok rzymskich ruin o tej samej nazwie. Bezkompromisowy w dążeniu do celu, otoczony młodymi winemakerami, pełen ambicji i energii. Jego doradcą jest Michel Rolland.

Wyłącznym dystrybutorem win Telish w Polsce jest Dom Wina.

Specjalne podziękowania dla restauracji Zielone Tarasy, restauracji Cherubino i restauracji Milano w Hotelu Bonerowskim za świetne przyjęcie naszych laureatów.

Więcej zdjęć z Gali “Człowiek Roku 2011” magazynu “Czas Wina” znajduje się w Galerii.

Fot. Archiwum