Międzynarodowy konkurs winiarski w Polsce

W lipcu odbędzie się w Krynicy-Zdroju jubileuszowa, 20. edycja konkursu winiarskiego Vinoforum.

Formuła tego konkursu zakłada, że co roku gości on w innym kraju regionu, a dotychczasowe jego edycje miały miejsce w Austrii, Chorwacji, Czechach, Słowacji i Słowenii. Tym razem wybór organizatorów padł na Polskę.

Vinoforum to jeden z większych konkursów winiarskich organizowanych w środkowej Europie. W zeszłorocznej edycji, która odbyła się czeskiej Ostrawie – międzynarodowe jury, składające się z uznanych degustatorów i ekspertów winiarskich z Chorwacji, Czech, Holandii, Izraela, Niemiec, Polski, RPA, Słowacji, Słowenii i Wielkiej Brytanii oceniało 476 win pochodzących z czterech kontynentów, przyznając 156 medali.

Międzynarodowy konkursu winiarski VINOFORUM narodził się przed dwudziestu laty, a jego inicjatorami byli: Jože Protner, jeden z najlepszych słoweńskich winiarzy, a zarazem znany polityk, minister rolnictwa w pierwszym rządzie niepodległej Słowenii oraz profesor Fedor Malík, znany słowacki enolog, wykładowca uniwersytecki i autor wielu książek popularyzujących wiedzę o winie i jego kulturze.

Od tamtej pory konkurs odbywał się co roku w innym miejscu, stając się jedną z największych i najbardziej prestiżowych imprez winiarskich organizowanych w naszej części Europy. Przed dwoma laty, podczas 18. edycji konkursu VINOFORUM 2009 w słowackim Trenczynie zadebiutowały wina z polskich winnic. Polskie wina pozytywnie zaskoczyły wtedy zagranicznych degustatorów i po raz pierwszy w swojej historii zdobyły międzynarodowe medale i wyróżnienia. Wówczas też organizatorzy zadecydowali, że jubileuszowy, 20. międzynarodowy konkurs winiarski VINOFORUM 2011 odbędzie się w Polsce, co ma być symbolicznym potwierdzeniem naszej przynależności do rodziny środkowoeuropejskich krajów winiarskich.

20. edycja międzynarodowego konkursu winiarskiego VINOFORUM 2011 odbędzie się 14–17 lipca w Krynicy. Organizatorami konkursu są: Fundacja Polski Instytut Winorośli i Wina, Słowacki Uniwersytet Techniczny (Slovenská Technická Univerzita) w Bratysławie oraz Narodowe Centrum Wina (Národní Vinarske Centrum) Republiki Czeskiej. Organizatorem wykonawczym jest firma ProAlliance.

“Czas Wina” jest patronem medialnym konkursu.

Wojciech Bosak

Więcej informacji na: www.vinoformum.pl