Mistrzowskie degustacje podczas Ogrodów Wina

Relacji z ostatnich Ogrodów Wina mogą być Państwo pewni już niebawem. Ja z piątkowych atrakcji wybrałem dwie degustacje: win izraelskich oraz alzackich, które odbyły się w ramach licznych Master Classes.

lzrael w ciemno …

Pierwszą prowadził Victor Schoenfeld (na zdjęciu) z winiarni Golan Heights Winery. I nie była ona typowa, choćby z tego powodu, że odbywała się w ciemno i dotyczyła tylko dwóch i to starszych roczników win, których w sprzedaży już nie ma. Viktor przywiózł z Izraela sześć win z 2010 i 2011 roku, z różnych odmian, by pokazać, jak się pracuje, i co można uzyskać w skrajanych warunkach.

Rok 2010 był najzimniejszym w historii tej izraelskiej winiarni – owoce zbierano jeszcze w październiku. Z kolei 2011 to rocznik najcieplejszy w historii współczesnego izraelskiego winiarstwa w ogóle. Problem rozpoznawalności przedstawionych win pogłębiał fakt, iż wszystkie były dojrzałeokreślenie degustacyjne stwierdzające, że wino osiągneł... (...), wyleżakowane w beczkach i wystarzone w butelkach pod okiem Victora Schoenfelda. Tyle, ile powinny. Stąd mnogość aromatów w bukiecie, dalekich od pierwotnych, odmianowych. W dodatku Victor zalecał skakanie między próbkami, krzyżowe porównywanie próbek, szukanie wyświetlanych na ekranie zapachów, itp. Chwilami przypominało to szulerską grę w trzy karty, tyle, że tu kart było sześć i wszystkie czerwone. Wspaniała zabawa! Wniosek (jak wynika z moich ocen poniżej) jest taki – dobre wina można zrobić zawsze, więcej lub mniej, ale na stałym, wysokim poziomie.

Ocena win Golan Heights Winery:

89 Yarden Cabernet Sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i po... 2011

89 Yarden MerlotMerlot to jedna z najbardziej znanych i rozpowszec... 2010

90 Yarden 2T (touriga nacional, tinta cão) 2011

90 Yarden Merlot Odem 2011

90 Yarden Syrahfrancuska odmiana czerwonych winogron uprawianych głównie ... 2011

91,5 Yarden Syrah 2010

… a Alzacja w jasno

Inaczej wyglądała degustacja win alzackich z Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. Rieflé. Przede wszystkim odbyła się w jasno, a sam właściciel, Jean-Claude Rieflé (na zdjęciu) mniej skupiał się na swoich winach, bardziej starając się przedstawić nadciągające zmiany w regionie i swojej winiarni. Czekają nas więc dwie rewolucyjne korekty – pojawienie się od przyszłego roku klasyfikacji premier cru(fr.) zbiór, obszar uprawy, parcela, działka.Przeważnie n... (np. Bihl i Côte de Rouffach) oraz stopniowe odchodzenie od sztywnej odmianowości win w regionie, co już widać po niektórych winach od Rieflégo. Dodajmy – obie zmiany są dla wielu co najmniej kontrowersyjne.

W samej winiarni od zeszłego roku widać przestawienie zwrotnicy na wyrób win organicznych i kupażowanych (jeszcze ich nie pokazano w Sierakowie, ale wyraźnie zapowiedziano). Zajawką tego jest zniknięcie nazw szczepów z głównej etykiety niektórych win i ich obecność na kontretykiecie, skąd i tak mają wkrótce zniknąć.

Ocena win Domaine Rieflé:

85 Alsace Gewürztraminerodmiana białych winogron uprawianych głównie w północne... Grand Cru Zinnkoepflé 2011

85 Alsace Bergweingarten (gewürztraminer) 2012

86 Crémant(fr.) kremowy.Typ wysokiej jakości delikatnych win musując... (...) d’Alsace NV Brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...)

86 Pinot NoirPinot noir należy do wielkiej rodziny rodziny pinotów i&nb... Côte de Rouffach 2011

86,5 Alsace Bihl (rieslingbiała odmiana winogron uważana za jedną z najlepszych i n...) 2012

87 Pinot Grisodmiana białych winogron należąca do dużej rodziny pinot... Côte de Rouffach 2011

87 Alsace Riesling Grand Cru Steinert 2009

Tekst: Wojciech Gogoliński

fot.1: Dariusz Sowiński

fot. 2: Joanna Dulemba