Na początku był blender

Od tych słów mogłaby rozpocząć się książka The Green Kitchen. Zielono i zdrowo Dawida Frenkiel i Luise Vindahl – sympatycznych potomków skandynawskich wojowników. Dawid jest bowiem Szwedem a Luise Dunką, mieszkają w Sztokholmie, gdzie zdrowo oraz bezmięsnie gotują. I blendują na potęgę!

Tak, tak. Jeśli nie macie dobrego blendera pod ręką, będziecie mieli kłopot z przygotowaniem większości przepisów. A te wprost zachwycają kreatywnością i oryginalnością.

Pulpeciki z soczewicy na makaronie z cukinii, to nic innego jak wegeteriańska wersja słynnego makaronu z Zakochanego kundla. Tarta z fenkułem i kokosem może być doskonałym urozmaiceniem tartowych przyjęć. Fasolotto (!) z mascarpone czy powalający buraczany Bourguignon (przypominam, że w wersji klasycznej składa się głównie z wołowiny i wina) z dodatkiem grzybów. W przypadku tego przepisu, nieco rozbawiły nas niektóre składniki: pieczarki dwuzarodnikowe, a w wersji wegańskiej – winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) wegańskie!

Autorzy, zdeklarowani wegetarianie, którzy bezmięsnie wychowują także swoją córeczkę, nie ukrywają, że kuchnia wegeteriańska wymaga od gotującego nieco więcej zaangażowania oraz przygotowań, jak choćby zakupy w sklepach z orientalną i zdrową żywnością.  Ponieważ wyeliminowali z diety cukier, wykorzystują do dosładzania potraw jedynie miód i owoce. Nie stosują w przepisach zwykłej mąki pszennej czy nieklarowanego masła.

Mimo tych wszystkich ograniczeń, książka Zielono i zdrowo przynosi mnóstwo ciekawych i pełnowartościowych propozycji nie tylko dla wegetarian. Jest również zaopatrzona w dokładny opis przygotowania produktów i technik gotowania.

W czasie przedświątecznym często życzymy komuś zdrowia i pomyślności – do życzeń proponuję dorzucić Zielono i zdrowo. I koniecznie blender!

The Green Kitchen. Zielono i zdrowo. Nowa kuchnia wegetariańska
Dawid Frenkiel, Luise Vindahl
Grupa Wydawnicza Foksal, Wydawnictwo Buchmann, 2015
Cena: 79,99 zł