Na toskańskim szlaku

Nie ma nic odkrywczego w stwierdzeniu, że każdy ma marzenia, ale tylko nielicznym udaje się je realizować. Realizacja tych marzeń w ogromnym stopniu zależy od drzemiących w nas pokładów determinacji.

Nie bez powodu jeden z globtroterów i zarazem autorów poczytnych pozycji o charakterze podróżniczym stwierdza, że wielu z nas czyta książki podróżnicze i marzy o dalekich wojażach, ale tylko niektórzy podnoszą się z fotela, pakują plecak i ruszają w drogę.

Podobnie jest z marzycielami śniącymi o posiadaniu własnej winnicy. Ferenc Máté, węgierski pisarz i żeglarz, oprócz fantazji związanych z posiadaniem własnego winogradu ogarnięty był jeszcze jednym pragnieniem – przez całe życie chciał odbudować zrujnowany dom. Dotychczasowa toskańska siedziba, La Marinaia, w której mieszkał wraz z żoną Candace i synem, nie pozwalała mu rozwinąć skrzydeł na tym polu. W momencie zakupu była już doskonała, łącznie z okalającym ją ogrodem z drzewkami oliwnymi. Stąd w jego głowie zrodził się zamysł nabycia nowej posiadłości otoczonej upragnionymi winnicami. Wielomiesięczne poszukiwania w końcu zostały uwieńczone sukcesem – udało mu się kupić XIII-wieczny klasztor wraz z 24 hektarami ziemi, na której znajdował się las, drzewa oliwne, pola oraz mała winnica. A wszystkie te cuda w prestiżowej apelacji Brunello di MontalcinoBrunello di montalcino to czerwone włoskie wino DOCG z ... (...).

Fot. ArchiwumWinnica w Toskanii to autentyczna historia człowieka z wielką determinacją realizującego swe największe marzenie. A wszystko dzieje się w atmosferze idyllicznej Toskanii, jej fantastycznego krajobrazu, win, potraw pachnących tymiankiem oraz serdecznych, zawsze służących pomocą ludzi.

Sympatyczna, pełna ciepła lektura, doskonała na zimowe wieczory, w czasie których można przyrządzić typowe toskańskie dania, wykorzystując zamieszczone na końcu książki przepisy.

Winnica w Toskanii
Ferenc Máté
Prószyński i S-ka SA
Warszawa 2008
Cena: 22 zł