Na wakacje do Weinviertel

Ten najbliżej Polski położony region winiarski Austrii wychodzi z cienia swoich bardziej znanych braci znad Dunaju.

Prowadząca degustacje win z Weinviertel (i kilku z Burgelandu) Ulrike Hager, dyrektor zarządzająca Regional Wine Committee Weinviertel (poniżej na zdjęciu po lewej)), kilkakrotnie powtarzała, iż największy i najbardziej wysunięty na północ Austrii obszar uprawy winorośli wciąż czeka na swoje 5 minut.

Pomóc ma w tym m.in. wprowadzenie apelacyjnego oznaczenia DAC Weinviertel dla win jakościowych (dotąd region ten kojarzył się głownie z produkcją win masowych), zwiększanie produkcji coraz popularniejszych na świecie win musujących (choć w Austrii miejscowe sekty wypycha z rynku np. prosecco(wino) – zbiorcza nazwa białych win, głównie włoskich ...) i promocja enoturystyki. „Udział w akcji „Dining in the vineyards” to dla gości naszych winnic niezapomniane doświadczenie – przekonywała zgromadzonych w piwnicach Hotelu Pod Różą uczestników degustacji Ulrike. – Na stołach rozstawionych pośród winorośli kuszą lokalne przysmaki, w kieliszkach grüner veltlineraustriacka, najpopularniejsza w tym kraju odmiana białych w... (...) albo zweigelt a wokół wspaniałe widoki na łagodne wzgórza i dająca ukojenie przestrzeń.”

Obie odmiany pojawiały się podczas degustacji często i z sukcesem. Eleganckiego, krągłego  veltlinera DAC Reserve Schatzberg z 2015 zaprezentowała Winery Manfred Hebenstreit z Kleinniedenthal. Doskonale wypadł też set zweigeltów z pieprznym, przyprawowym winem od Winery Christoph Bauer z Jetzelsdorfu na czele. Podczas degustacji mieliśmy także okazję spróbować win musujących z dołu i z góry (Grosse Reserve) austriackiej klasyfikacji (świetny Blanc de Blanc brut(fr.) bardzo wytrawne.Określenie stosowane wyłącznie do w... (...) z 2010 roku od Sektkellerei Christian Madl) oraz win słodkich: dla mnie zdecydowanym zwycięzcą „pojedynku” eisweina z beerenauslese został Eiswein(niem.) wino lodowe.Typ wina wyrabianego z przemrożonych ow... (...) Grüner Veltliner 2014, Winery Weinrieder z Kleinhadersdorfu.

Degustację przygotowało Collegium Vini

Więcej o Weinviertel: www.weinvierteldac.at

Justyna Korn-Suchocka