Nadchodzi “Czas dobrego sera”

W królewskim Sandomierzu, już po raz czwarty spotkają się wielbiciele serów.

IV edycja festiwalu „Czas Dobrego Sera”, Sandomierz, 21-22 czerwca 2014

W królewskim Sandomierzu, już po raz czwarty spotkają się wielbiciele serów. Do udziału w festiwalu organizowanym przez Slow Food Polska zaproszeni zostali wyłącznie najlepsi producenci serów zagrodowych, najlepsze polskie mleczarnie i zakłady przetwórstwa mleka. Przyjedzie również wielu uznanych producentów ze świata.

Gwiazdy i sery niebieskie

W „Strefie niebieskiej” poświęconej serom pleśniowym pojawią się m.in. brytyjski Stilton, hiszpański Cabrales, francuski Roquefort czy włoska Gorgonzola. Prócz nich, podczas festiwalu skosztować będzie można m.in. Parmigiano Reggiano i to w wersji ekskluzywnej, tzn. wytwarzanej na bazie mleka krów Vacche Bianche.  Zadebiutują w Polsce sery Fiore Sardo dei Pastori – doskonałe owcze sery prosto z Sardynii. Za bezsprzeczną atrakcję festiwalu trzeba również uznać obecność producentów legendarnego sera Bitto z włoskich Alp – jest to najdłużej dojrzewający ser na świecie oraz doświadczonego serowara Giovanni Roncolato, który wytwarza wyjątkowy “Monte Veronese”. Po raz kolejny do Sandomierza przyjadą producenci Pecorino Toscano z okolic Volterry.

Nie zabraknie degustacji komentowanych najlepszych serów polskich i zagranicznych pod okiem światowego autorytetu, jakim jest Giampaolo Gaiarin – światowej klasy technolog serowarski, który nadzoruje większość mleczarni i serowni we włoskich Alpach.  Polskie sery zagrodowe, jak zwykle prezentować będzie Gieno Mientkiewicz, który jak co roku zaskakiwać nas będzie odkrytymi przez siebie nowościami.

Nie samym serem człowiek żyje…

Ser i winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...), to para ponoć lepsza od małżeństwa… W Sandomierzu pojawi się więc silna reprezentacja polskich winiarzy oraz win ze świata, które zaproponuje „Dom Wina”. Na doskonałe piwo zaprosi Browar Cornelius z Piotrkowa Trybunalskiego.

W sobotnią Noc Świętojańską zaplanowano zabawę do białego rana na Nadwiślańskich Bulwarach gdzie królować będzie fantastyczna muzyka folkowa. W niedzielę zaś, podczas “Dni Sandomierza”, wystąpi szereg zespołów, którym przewodzić będzie rapujący kwintet “Strachy na Lachy”.

Czas Wina jest Patronem Medialnym wydarzenia.

Red.

Więcej na temat festiwalu i możliwości udziału w warsztatach i szkoleniach: czasdobregosera.pl

fot. 1,2 i 3 – archiwum Festiwalu Czas Dobrego Sera; fot. 4 – J.Suchocka, Kiermasz win polskicj na sandomierskim rynku