Najwięksi producenci wina

Spore przetasowania na szczycie, ale prawie bez nowych graczy

Najwięksi producenci wina

Niemal wszystkie największe wytwórnie i marki win na szczycie zanotowały spadki produkcji. Nie były one znaczące, co było owocem pandemii, ale przetasowania są spektakularne. Pierwsza piętnastka rozgrywa jednak piłkę między sobą, co przypomina sytuację w piłkarskiej Lidze Mistrzów.

Na czele niewzruszenie pozostaje australijska marka Yellow Tail. Kiedyś pojawienie się tej nikomu nieznanej marki należącej do włoskiego pochodzenia rodzinny Casella była szokiem dla branży – z szybkością odrzutowca wysunęła się na czoło sprzedawców wina.

Na drugim miejscu pozostaje marka Casillero del Diablo, należąca do giganta Concha y Toro, działającego na wielu kontynentach.

Ciekawa zmiana zaszła zaś na miejscach 3. i 4. Po roku przerwy ponownie wyżej ulokował się australijski Jacob’s Creek, zamieniając się miejscami z amerykańskim potentatem Gallonajwiększa rodzinna firma winiarska na świecie (druga to C.... To o tyle niezwykłe, że ta ostatnia wytwórnia zwiększyła znacznie swoje portfolio, wykupując w zeszłym roku wiele tańszych marek od Constellation Brands.

Santa Carolina awansowała aż o trzy pozycje po raz pierwszy, wchodząc do pierwszej dziesiątki. Jeszcze większy skok zanotował Torres, bo aż o pięć miejsc i uplasował się na dziesiątej pozycji. Jedynym debiutantem w czołówce jest Campo Viejo, które zajęło skromne, ostatnie miejsce w Lidze Mistrzów.

Dodajmy jeszcze, że rocznik 2020 był oczywiście nietypowy. Wiele wytwórni wypuszcza tańsze „charty”, by napędzały zainteresowanie ich droższymi winami. Jednak w 2020 roku konsumenci zamawiali w kółko głównie te tańsze wina – sklepy i knajpy były pozamykane, co uniemożliwiało producentom dotarcie z informacjami o winach klasy premium.

Najwięksi producenci i marki na świecie:

 1. Yellow Tail
 2. Casillero del Diabolo
 3. Jacob’s Creek
 4. Gallo
 5. Barefoot
 6. Gato Negro
 7. J.P. Chenet
 8. Mouton Cadet
 9. Santa Carolina
 10. Torres
 11. Lindeman’s
 12. Frontera
 13. Beringer
 14. Robert Mondavi
 15. Campo Viejo

Źródła: m.in. harpers.co.uk