Napa jest uzależniona od cabernet sauvignon

winnice w Dolinie Napa, Kalifornia, USA | fot. jill111 / Pixabay
winnice w Dolinie Napa, Kalifornia, USA | fot. jill111 / Pixabay

Napa Valley jest uzależniona od odmiany cabernet sauvignonfrancuska, klasyczna, najbardziej rozpowszechniona i popular... (...) i – co najciekawsze – stopień tego uzależnienia rośnie. To wnioski z zakończonego niedawno Vineyard Economics Symposium, które odbyły się w Napie.

W czasie spotkania zajmowano się wieloma tematami, jednak najciekawszy bodaj wykład dotyczył stopnia uzależnienia Doliny Napa od odmiany cabernet sauvignon. Czy caberneta w tym okręgu jest za dużo? – wielu od dawna zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie! I ten wykrzyknik jest tu jak najbardziej na miejscu. Skąd ta pewność? Otóż stąd, iż jego uprawa jest ciągle niezwykle dochodowa, a to z kolei wynika z faktu, iż na wina z tego szczepu jest ciągle gigantyczny popyt, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i zagranicą.

Cabernet sauvignon jest ikoną Doliny Napy oraz najlepiej rozpoznawalną marką winiarską na całym świecie. Powszechnie uchodzi za najszlachetniejszą czerwoną odmianę, a w dodatku za szczep niezwykle elastyczny, a wiec taki, z którego można otrzymać wiele różnych typologicznie rodzajów win, od bardzo ciężkich i długowiecznych, po lżejsze, do codziennej konsumpcji, czy też nawet różowe (ale takich w Kalifornii się nie robi, głównie z uwagi na cenę owoców). Cabernet jest także niezwykle zdatny do kupaży, zwłaszcza tego bordoskiego, znanego w USA pod nazwą „meritage”.

Na blisko 20 tysięcy hektarów winogradów w Dolinie Napa na cabernet sauvignon przypada dziś aż 47 procent upraw! Dwadzieścia lat temu było tego „zaledwie” 30 procent. Dla porównania – następne pod względem nasadzeń odmiany to chardonnayfrancuska odmian białych winogron, jedna z najbardziej rozp... (...) (15%) i merlotjedna z bardziej rozpowszechnionych i popularnych czerwonych... (...) (11%), choć ten ostatni i tak najczęściej kończy w butelkach razem z cabernet sauvignon. W 2017 roku za tonę winogron caberneta płacono średnio rekordowe 7,5 tysiąca dolarów, za merlota tylko 3,4 tys. i 2,8 tys. za chardonnay. Wpływ na wysokość cen ma też fakt, iż z uwagi na ukształtowanie terenu całość zbiorów odbywa się ręcznie.

Z podsumowań sympozjum wynika również, że w najbliższych latach nic się nie zmieni, bowiem wówczas zaczną rodzić nowoobsadzone winogrady.

Warto dodać, iż do ogromnego sukcesu caberneta w Napa Valley przyczynił się sukces wina Cask 23 Warrena Winiarskiego z jego winiarni Stag’s Leap, które pokonało w 1976 roku wina francuskie podczas słynnej Degustacji Paryskiej. Warren Winiarski otrzymał w 2017 roku tytuł „Człowieka Roku” magazynu „Czas Wina”.

źródła: materiały z Vineyard Economics Symposium, wine-searcher.com