Naprawdę stare krzewy

 

Świat wina może się pochwalić pewnym zasobem, który jest jedyny w swoim rodzaju. Nie mam jednak pewności, że jest on znany miłośnikom wina…

 

Chodzi mi o naprawdę stare krzewy, które w dobrych rękach mogą dać wina o wyśmienitej koncentracji i złożoności. I nie mam na myśli winorośli mających powyżej – niech będzie – 25 lat, ale te naprawdę stare, 50- i 100-letnie albo jeszcze starsze.

Każdy region może się pochwalić szczególnie starymi krzewami, jeżeli nigdy nie dotknęła go plaga filokserygatunek mszycy, niezwykle groźny szkodnik winorośli.Atak m.... Ta mszyca zniszczyła większość regionów winiarskich na świecie, atakując je od 1860 roku do lat 20. ubiegłego stulecia do tego stopnia, że trzeba było całkowicie zlikwidować większość winnic i zastąpić je nowymi nasadzeniami. Przeszczepiano je na odporne na filokserę podkładki amerykańskie.

Prawdopodobnie najstarsze winorośle na świecie można spotkać na wyspie Santorini. Niektórzy utrzymują, że najbardziej wiekowe z nich mają 400 lat, gdyż w odróżnieniu od Grecji lądowej winnice Santorini nigdy nie byłe zaatakowane przez mszyce. Także południowa Australia obroniła się przed filokserą, co tłumaczy, dlaczego miejsca takie jak Barossa Valleyregion winiarski Południowej Australii.Powierzchnia upraw ... (...) i Eden Valley są tak bogatebogate – termin degustacyjny na określenie wina, w który... (...) w stare winorośle.

Degustacja win ze starych krzewów z Barossy właśnie, która miała miejsce w styczniu w Londynie, zainspirowała mnie, by zapytać o wielkość zasobów naprawdę starych odmian. Na wniosek Briana Walsha z Yalumby tamtejsze Barossa Grapes & Wine stworzyło niedawno Old Vine Charter – oficjalną listę starych krzewów. Spisano wszystkie znane winnice, podając datę ich zasadzenia, dokładny obszar i odmiany winogron. Jak na razie najstarsza winnica to Freedom, zasadzona w 1843 roku.

Przypadkowo i całkowicie niezależnie od Barossy podobna inicjatywa narodziła się w Kalifornii. Wszystko zaczęło się pod koniec lutego, kiedy geolog i miłośnik win Mike Dildine umieścił na forum wineberserkers.com swoją prywatną listę 60 starych winnic kalifornijskich. To przyciągnęło kolejne wpisy i lista, kiedy ostatnio sprawdzałam, zawierała 145 winnic, wszystkie założone dobrze ponad 50 lat temu, a wiele z nich datowanych na lata 80. XIX wieku.

Nie zaszkodziłoby trochę więcej szumu wokół tego, do jakiego stopnia stare krzewy reprezentują lokalne dziedzictwo uprawy winorośli. Chciałabym zobaczyć taki ogólnoświatowy rejestr starych winorośli i jakiś system ich ochrony. Kraje takie jak Francja i Włochy, gdzie produkcja wina jest wydajna i dochodowa, nie posiadają tak dużych zasobów starych krzewów, jak ma to miejsce w innych częściach świata. Względy handlowe oraz chęć osiągnięcia wysokiego poziom zbiorów spowodowały, że stare nasadzenia zastępowano nowymi.

Lecz nawet mimo to Burgundia może pochwalić się kilkoma rzędami starych krzewów, takich jak Roty’ego w apelacji Charmes-Chambertin i Grandes Ruchottes Moreau w Chassagne-Montrachet. Jedyne znane stare 125-letnie krzewy w Bordeaux, które należą do posiadłości Clos Louie w Côtes de Castillon, zajmują raptem 0,85 hektara. Langwedocja-Roussillon i Południowy-Zachód są o wiele bogatsze w naprawdę stare winorośle, a Henry Marionnet z Domaine(fr.) posiadłość, majątek, gospodarstwo.. de la Charmoise ma około 160-letnie krzewy z odmiany romorantin.

Jedne z najstarszych winorośli we Włoszech to 180-letnie krzewy aglianico w Kampanii, a najstarsze, nerello mascalese, rosną na stokach Etny. Winonapój uzyskiwany na drodze całkowitej lub częściowej fer... (...) butelkuje zaś Terre Nere. Hiszpania i w mniejszym stopniu Portugalia mają prawdopodobnie większe zasoby starych winorośli, zwłaszcza w mniej znanych regionach, gdzie kultura ich uprawy zawsze była stosunkowo mało wyrafinowana.

Głównym problemem przy uprawie starych krzewów jest to, że jest przy nich o wiele więcej pracy niż przy młodych winoroślach i zbiory są bardzo niskie – zwykle jedna do dwóch ton na 0,4 hektara. Wydajność młodych krzewów jest kilka razy większa. Ale uprawiając stare winorośle, mamy pewność, że to, co z nich dostajemy, jest jedyne w swoim rodzaju. Daje nam bezpośredni kontakt z historią i poprzednimi pokoleniami.

Więcej…

Tłumaczenie:

Magdalena Mirecka-Liana