Ponad pięćdziesięciu sędziów z całego świata zjechało na pięć dni do bułgarskiego Płowdiwu, by ocenić blisko 1350 trunków ze wszystkich zakątków globu. To największe takie przedsięwzięcie w dziewiętnastoletniej historii Concours Mondial de Bruxelles – Spirits Selection.
W ciągu tych prawie dwudziestu lat oblicze konkursu bardzo się zmieniło – dziś to już nie tylko profesjonalne sędziowanie, ale także szereg imprez towarzyszących, niezwykle ważnych dla szkolenia samych sędziów.
Teoretycznie punktowanie mieliśmy zacząć w poniedziałek, ale cały ten dzień przeznaczono na warsztaty. Prowadzili je zarówno miejscowi profesorowie oraz praktycy, jak i specjaliści, którzy ściągnęli do Płowdiwu z różnych kontynentów. Wykładów było aż siedem z rzędu, co zajęło nam czas od śniadania do poduszki, ale nikt nie żałował.
Sporo było mowy, co oczywiste, o rakiji (tej bułgarskiej, ale nie tylko), o metodach jej otrzymywania, klasyfikacji prawnej oraz typologii. Ważne miejsce zajęły nauki o defektach różnych alkoholi, które okraszono licznymi próbkami, także takimi, które dojrzewały już wiele lat, a mimo to nie uniknęły licznych wad. Takich zbiorczych szkoleń nie prowadzi się na uniwersytetach, więc były szczególnie cenne.
Kolejne trzy dni wypełniło samo sędziowanie. Czasami szczególnie trudne, bowiem typologia alkoholi jest niekiedy nieprzewidywalna – tak pojemna, iż jedynie doświadczenie sędziów bywa zdatne. Na Spirits Selections dopuszczalne są (w określonych ramach) dyskusje w gronie komisji co do charakteru określonego zestawu próbek, jednak tylko takie, które nie wpływają na ostateczne decyzje poszczególnych sędziów. W ich gronie wielu specjalizuje się w konkretnych rodzajach alkoholi i ma z nimi do czynienia znacznie częściej, stąd ich wyjaśnienia są bardzo ważne. W tym celu organizatorzy wydali też specjalną książkę zestawiającą wytyczne do oceny różnych alkoholi. To godne uwagi, choćby dlatego, iż na konkursach pojawia się, na przykład, coraz więcej baijiu – chińskiej wódki, alkoholu najpopularniejszego na świecie, a mimo to dostępnego niemal wyłącznie w Państwie Środka. Trzeba ją oceniać, ale wybitnych specjalistów od baijiu jest – poza Chinami – niewielu.
Dziś ostatnie rozdania oraz ogłoszenie organizatora następnego konkursu. Na koniec wielka gala wieńcząca kilkudniowe zmagania.
Płowdiw, wieczorem 22.08.2018