Naukowo i smacznie

Jeśli uczyć się uprawy warzyw i owoców w przydomowym ogródku, to najlepiej od maniaka botaniki. Powodów jest kilka. Przede wszystkim zaproponuje on mniej popularne, znacznie smaczniejsze, a jednocześnie równie łatwe w hodowli odmiany roślin.

Jako osoba z zamiłowania wertująca tysiące artykułów naukowych, testująca najnowsze nowinki technik ogrodniczych zna wiele prostych sposobów na zwiększenie plonu i znaczną poprawę jego jakości.

Taki wstęp może wzbudzić niepewność: czy ta książka jest dla mnie? Od razu zapewniam: z pewnością TAK! To pozycja dla wszystkich, którzy posiadają lub planują założyć przydomową hodowlę. Zarówno dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił sadząc na tarasie klika sadzonek pomidorów, truskawek, czy drzewka owocowe w donicach, jak i takich, którzy zakładają mały sad.

Ogród pełen smaków to kompendium wiedzy o roślinach. Przewodnik po najsmaczniejszych odmianach, informator zawierający praktycznie informacje o sposobie ich uprawy i pielęgnacji (doborze odpowiedniego miejsca, sposobu nawożenia, podlewania) i książka kucharska w jednym – choć przepisy na nietypowe dania przyprawy czy przetwory stanowią tu tylko uzupełnienie.

Z książki dowiemy się m.in. że wywieranie stresu wpływa korzystnie na smak, aromat i odporność roślin. Jak ważna i skuteczna jest terapia kolorem. Co da ograniczenie nawadniania tuż przed zbiorem i jaki skutek osiągniemy stosując toniki oraz jak uaktywnić naturalne systemy obronne roślin.

Wszystkie informacje autor podaje w przystępny, zrozumiały sposób, choć nie zabraknie tu naukowych określeń i nazw chemicznych. Dozowane są one jednak stopniowo i wraz z lekturą kolejnych zagadnień stają się oswojone.

Jedyny minus to mała dostępność niektórych z proponowanych roślin. Choć dla chcącego nic trudnego. Trzeba trochę pogrzebać w internecie.

Jeśli więc macie ogrodniczy zapał, inwestycja w tę książkę okaże się znacznie lepsza niż kupowanie gazetek przekazujących, mam wrażenie, co roku te same informacje.
A jeśli moje argumenty nie do końca Was przekonały, być może, przekona Was rekomendacja brytyjskiej organizacji non profit – Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (RHS) – promującej ekologiczne, estetyczne i psychologiczne korzyści płynące z prowadzenia upraw ogrodniczych w środowisku zurbanizowanym.


Ogród pełen smaków
James Wong
Grupa Wydawnicza Foksal
Cena: 59,99 zł