Nie dla ortodoksów!

Definicja wina, jaka może się znaleźć na stronach magazynu winiarskiego, powinna brzmieć mniej więcej tak: napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji soku z winogron, czyli procesu winifikacji.

Fot. ArchiwumJak zatem pisać o książce, która propaguje domowy wyrób miodów pitnych, krupników i win, bynajmniej nie przyjmując powyższej definicji wina za jedynie słuszną?

Pattie Vargas i Rich Gulling, kontynuując cykl pisarstwa o domowych wyrobach (recenzja Nalewek i likierów na Zrób sobie eksperyment!), zajęli się alkoholami, które wymagają chyba najwięcej pracy, samozaparcia, dyscypliny i kontroli osób, które je wytwarzają. Książkę rozpoczynają od rozdziału zawierającego tzw. FAQ (frequently asked questions – najczęściej zadawane pytania) oraz inne pytania, porady i sugestie pomocne dla osób chcących zrobić swoje pierwsze winne trunki. A wszystko to krok po kroku, bo dla nich produkcja wina nie ma tajemnic.

Autorzy dowodzą tym samym, że domowy wyrób napojów alkoholowych nigdy jeszcze nie był tak prosty. Doradzają, by w czasie produkcji prowadzić notatki i spisywać w nich nie tylko wszystkie dane techniczne, ale i własne uwagi, odczucia, komentarze. Być może powstanie wyrób tak doskonały, że w przyszłości twórca będzie chciał go powtórzyć. Warto też stosować się do zasady: „oszczędzaj wtedy, kiedy rzeczywiście to się opłaca”. Jeśli mówimy o „winach” owocowych, chodzi o użycie do ich produkcji owoców najwyższej jakości – idealnie dojrzałych, bez plam i obić. Im bardziej są zielone, czyli zawierają więcej pektyn, tym powstały trunek będzie bardziej mętny. Jeżeli chcemy zrobić „wino” miodowe, najlepszym składnikiem do jego produkcji będzie miód jak najbardziej świeży i jak najmniej przetworzony.

Fot. ArchiwumGdy już zdecydujemy, że nie będziemy dłużej purystami i zaczniemy robić „wino” owocowe (jakkolwiek na początku ów oksymoron by nam przeszkadzał…), dzięki tej pozycji będziemy mogli wybierać między winami słodkimi a wytrawnymi. Autorzy prócz tego, że podzielili przepisy ze względu na rodzaj użytego surowca (owoce świeże lub suszone, kwiaty, orzechy, warzywa [sic!]), wyróżnili również recepty gwarantujące wyrób trunku wytrawnegookreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d..., np. wytrawneokreślenie wina, w którym, teoretycznie, cały cukier na d... „wino” jabłkowe, wiśniowe, rabarbarowe czy z morwy. Z pewnością jednak niektóre przepisy będą wypróbowywać tylko najodważniejsi. Są to między innymi recepty na miodowe „wino” z kiwi, „wino” z mąki kukurydzianej, „wino” czosnkowe czy… wielowarzywne…

 

Domowy wyrób win i miodów pitnych
Pattie Vargas, Rich Gulling
Wydawnictwo RM, Warszawa 2011    
Cena: 34,90 zł

„Czas Wina” sprawuje nad książką patronat medialny.