Nie tylko tofu i sushi

Japońska kuchnia kojarzona jest z surową rybą i wodorostami. Nie są to produkty zbyt popularne w diecie przeciętnego Europejczyka, a już na pewno nie mieszkańca Polski. I mimo że Kraj Kwitnącej Wiśni przestał być tajemniczą wyspą dziesiątki lat temu, jego tradycje kulinarne nadal nie są u nas znane.

Ten stan rzeczy zmienia niepozorna książka wydana przez Wydawnictwo Hanami pod tytułem Tradycje kulinarne Japonii. Jej autorka skrupulatnie odtwarza konteksty historyczne i społeczne rozwoju kuchni japońskiej. Opisuje sposoby wytwarzania i podawania dań, które zmieniały się na przestrzeni wieków, ulegając wpływom innych azjatyckich kuchni, a w czasach współczesnych również amerykanizacji. Na szczęście Japonia pozostaje wierna tradycji wywodzącej się z buddyzmu zen – to wciąż cudowne miejsce dla wegetarian oraz wielbicieli owoców morza i ryb.

Bezmięsna tradycja kulinarna Japonii jest bogata i zróżnicowana, a odmienność stosownych technik i produktów fascynująca. Jednak autorka nie zapomina o popularno-naukowym charakterze Tradycji kulinarnych Japonii, przytaczając wiele anegdot i ciekawostek, barwnie kreśląc opowieść o japońskiej sztuce stołu, gdzie każdy element zastawy, danie i napój ma swoje ściśle określone miejsce i znaczenie. Książka zaopatrzona jest w bogaty indeks, bibliografię oraz słowniczek terminów w języku japońskim z polską transliteracją.

Z czystym sumieniem polecam tę książkę wszystkim ciekawym świata, jak również tym, którzy bledną na sam widok otwartych drzwi shusi baru.

 

Tradycje kulinarne Japonii
Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo Hanami
Warszawa 2006
Cena: 29,90 zł